< sekcia Zahraničie

Odborári odovzdali list s požiadavkami adresovaný premiérovi Orbánovi

Na snímke protivládna demonštrácia v centre Budapešti v Maďarsku 16. decembra 2018. Foto: TASR/AP

Odborári v liste upozorňujú, že medzi nimi a kabinetom neexistuje vecná konzultácia.

Budapešť 8. januára (TASR) - Maďarskí odborári odovzdali v utorok v Budapešti list adresovaný predsedovi vlády Viktorovi Orbánovi, v ktorom celoštátny výbor pre prípravu štrajku a organizovanie demonštrácie (OSZDB) sformuloval požiadavky v štyroch bodoch. Informoval o tom spravodajský server Privatbankar.hu.

Odborári v liste upozorňujú, že medzi nimi a kabinetom neexistuje vecná konzultácia. Vláda po zrušení Celoštátnej rady pre vyjednávanie vníma rokovania so sociálnymi partnermi už len ako konzultáciu či fórum na odovzdanie informácií, a nie ako vyjednávanie, čo odborári považujú za nedostatočné. Upozorňujú, že takýto proces je v rozpore s európskymi normami.

Odborári v dokumente podpísanom predsedom Maďarského zväzu odborárov (MASZSZ) Lászlóom Kordásom, predsedom Fóra spolupráce odborárskych organizácií (SZEF) Andrásom Földiákom a predsedom Odborárskeho bloku inteligencie (ÉSZT) Lászlóom Kutim požadujú:

- prehodnotenie zákonníka práce a odvolanie jej novely týkajúcej sa rozšírenia ročného rámca nadčasov;

- zmenu regulácie práva na štrajk a obnovenie vecného sociálneho dialógu, ktorý by odrážal záujmy pracujúcich;

- úpravu miezd, minimálnej mzdy, znovuzavedenie mimomzdových prostriedkov, úpravu miezd vo verejnej sfére a zavedenie minimálnej mzdy pre absolventov vysokých škôl;

- vypracovanie pružného systému odchodu pracovníkov do dôchodku a ďalšie úpravy dôchodkového systému.

Odborári tiež v liste vyzvali vládu, aby v zmysle zákona o štrajku kabinet do piatich dní určil účastníka procesu vyjednávania.

Na sobotňajšom (5.1.) protivládnom protestnom zhromaždení v Budapešti pred vyše 5000 protestujúcimi na Kossuthovom námestí Kordás vyhlásil, že ak odborárom vláda nevyhovie, potom zorganizujú celoštátny výstražný štrajk.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.