< sekcia Zahraničie

VIDEO: Britský premiér David Cameron odstúpi z funkcie v októbri

Britský premiér David Cameron. Foto: TASR/AP

Vyhlásil to po oznámení oficiálnych výsledkov britského referenda.

Londýn 24. júna (TASR) - Britský premiér David Cameron dnes oznámil, že v októbri odstúpi z funkcie po tom, ako britskí voliči v štvrtkovom referende rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie.

V krátkom prejave spred premiérskej kancelárie na Downing Street 10 v Londýne zdôraznil, že vôľu britského ľudu treba rešpektovať, píšu britské médiá.

O výsledku štvrtkového referenda nemožno pochybovať, zdôraznil Cameron. Vyhlásil tiež, že sa môže pokúsiť počas nadchádzajúcich týždňov a mesiacov "stabilizovať loď", on však nie je tým "kapitánom", ktorý ju bude kormidlovať cez ťažké rokovania s Európskou úniou, a krajina potrebuje "čerstvé vedenie".

V sprievode svojej manželky Samanthy uviedol, že o svojom rozhodnutí informoval kráľovnú Alžbetu II. Povedal jej, že vo funkcii ostane ešte nadchádzajúce krátke obdobie a následne ju odovzdá novému premiérovi. Odstúpi v čase, keď bude mať jeho Konzervatívna strana na jeseň výročný zjazd.

Cameron dodal, že článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý spúšťa proces odchodu z EÚ a poskytne Londýnu dva roky na dohodnutie podmienok vystúpenia, musí uplatniť už nový premiér.

"Briti hlasovali za opustenie Európskej únie a ich vôľa sa musí rešpektovať," povedal v emocionálne ladenom prejave. "Vôľa Britov je inštrukcia, ktorú treba splniť."

Cameron, ktorý sám stál na čele tábora "in", zástancov zotrvania v EÚ, utrpel porážku a prehral hazardnú hru, na ktorú sa podujal, keď pred troma rokmi prisľúbil vypísanie referenda o členstve Spojeného kráľovstva v únii, konštatuje agentúra Reuters.

"Nemyslím si, že by bolo správne byť tým kapitánom, ktorý povedie našu krajinu do ďalšieho cieľa," dodal vo vyhlásení, ktoré bolo vysielané v priamom prenose.

Agentúra DPA komentuje, že Británia bude teraz pri rokovaní o podmienkach odstúpenia hrať na čas. "Presný časový plán netreba," pripustil sám Cameron s tým, že diskusie sa budú viesť už pod taktovkou nového premiéra.

Za vedúceho kandidáta na nového premiéra a nástupcu Camerona je všeobecne považovaný konzervatívec Boris Johnson, spolupredseda kampane za vystúpenie z EÚ (Vote Leave). Johnson však povedal, pri uplatňovaní článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý zakotvuje postup vystúpenia krajiny z bloku, "sa netreba ponáhľať".

Vyzvali ho


Niekoľko desiatok zákonodarcov britskej vládnucej Konzervatívnej strany, ktorí podporovali vystúpenie svojej krajiny z EÚ, po skončení štvrtkového referenda vyzvalo premiéra Davida Camerona, aby zostal vo funkcii bez ohľadu na to, aký výsledok toto hlasovanie prinesie.

Podľa listu zverejneného britskými a zahraničnými médiami, ktorý podpísalo 84 členov parlamentu, má Cameron v prípade akéhokoľvek rozhodnutia voličov naďalej "mandát, ako aj povinnosť viesť národ". Agentúra AP dodáva, že zostáva viac ako 60 konzervatívnych zákonodarcov podporujúcich tzv. brexit, ktorí tento list nepodpísali.

Referendum o pokračovaní alebo ukončení členstva Británie v EÚ hlboko rozdeľovalo Konzervatívnu stranu. Zatiaľ čo premiér Cameron viedol tábor presadzujúci zotrvanie v EÚ, iné významné osobnosti, ako sú minister spravodlivosti Michael Gove či bývalý londýnsky starosta Boris Johnson, sa pridali k zástancom vystúpenia.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.