Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. december 2025Meniny má Dagmar
< sekcia Zahraničie

Okázalého gurua odsúdili za znásilnenie na 10 rokov za mrežami

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rahíma (50) uznal v piatok súd za vinného zo znásilnenia svojich dvoch stúpenkýň v roku 2002.

Rohtak 28. augusta (TASR) - Indický sudca oznámil dnes výšku trestu pre okázalého duchovného vodcu Gurmíta Ráma Rahíma, usvedčeného zo znásilnenia, a odsúdil ho na desať rokov odňatia slobody. Informovala o tom agentúra AP.

Rozhodnutie o výške trestu si samozvaný guru vypočul vo väznici v meste Rohtak v štáte Harijána v severnej Indii, kde sa nachádza od piatka. Dnešné pojednávanie sprevádzali najprísnejšie bezpečnostné opatrenia.

Rahíma (50) uznal v piatok súd za vinného zo znásilnenia svojich dvoch stúpenkýň v roku 2002.

Po usvedčení súdom vypukli v meste Pančkula v štáte Harijána násilnosti medzi stúpencami duchovného a bezpečnostnými silami. Polícia zadržala najmenej 600 ľudí a podnikla razie vo vyše 90 centrách tejto sekty. Zhabala sekery, železné tyče i zápalné bomby.

Vláda a armáda nasadili do miest Rohtak a Pančkula tisíce príslušníkov policajných zložiek, polovojenských jednotiek a vojakov. Cieľom je predísť podobným výtržnostiam, aké nasledovali po piatkovom rozsudku.

Násilnosti a chaos, ktoré v nedeľu odsúdil indický premiér Naréndra Módí, si dosiaľ vyžiadali 38 mŕtvych a vyše 250 zranených.