Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Zahraničie

Opozičné strany v Stredoafrickej republike vyzvali na odloženie volieb

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Hlavné povstalecké skupiny v krajine v sobotu vyhlásili, že pred nastávajúcimi parlamentnými a prezidentskými voľbami spoja proti vláde svoje sily. Voľby sa majú konať 27. decembra.

Bangui 20. decembra (TASR) - Zoskupenie opozičných strán a hnutí v Stredoafrickej republike (SAR) vyzvalo v nedeľu na odloženie nastávajúcich volieb iba týždeň pred ich plánovaným konaním. Stalo sa tak po tom, ako exprezident SAR Francois Bozizé odmietol tvrdenia tamojšej vlády, ktorá ho v sobotu obvinila z pokusu o prevrat. Informovala o tom agentúra AFP a spravodajská stanica France 24.

Vyhlásenie opozičného zoskupenia Koalícia demokratickej opozície (COD-2020), ktorú donedávna viedol Bozizé, požaduje "odloženie decembrových volieb až do obnovenia mieru a bezpečnosti v krajine".

COD-2020 pozostáva zo strán a hnutí bojujúcich proti znovuzvoleniu súčasného prezidenta Faustina-Archangela Touaderu.

Podľa sobotňajšieho vyhlásenia vlády sa Bozizé (74) nachádza neďaleko mesta Bossembele, zhruba 150 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Bangui, smerom ku ktorému má v pláne so svojimi mužmi postupovať.

Hlavné povstalecké skupiny v krajine v sobotu vyhlásili, že pred nastávajúcimi parlamentnými a prezidentskými voľbami spoja proti vláde svoje sily. Voľby sa majú konať 27. decembra.

Bozizé, ktorý sa v decembri 2019 vrátil do SAR po rokoch strávených v exile, nemôže podľa tamojšieho najvyššieho súdu vo voľbách kandidovať pre obvinenia z vraždy, mučenia či svojvoľného zatýkania v čase, keď bol pri moci. Exprezident v utorok vyhlásil, že verdikt súdu rešpektuje.

SAR ako prevažne kresťanskú krajinu sužujú nepokoje, odkedy kresťanské milície Antibalaka bojujú proti prevažne moslimskej ozbrojenej skupine Séléka, ktorá v roku 2013 zbavila Bozizého moci.

Boje medzi oboma stranami a početné masakre, ktoré spáchali, uvrhli SAR, jednu z najchudobnejších krajín Afriky, do tretej občianskej vojny v jej histórii.

Podľa OSN, ktorá obviňovala obe strany z vojnových zločinov, zomrelo v rokoch 2013-15 od 3000 do 6000 ľudí, väčšinou civilistov.

Mierová misia OSN v SAR (MINUSCA) v sobotu uviedla, že v snahe zabrániť ďalšiemu násiliu v krajine použije všetky dostupné prostriedky.