< sekcia Zahraničie

Orbán pripustil odchod Fideszu z Európskej ľudovej strany

Na archívnej snímke Viktor Orban. Foto: TASR/AP

Premiér zdôraznil, že v otázke ochrany kresťanskej kultúry a migrácie nie je ochotný pristupovať na žiadne kompromisy.

Budapešť 8. marca (TASR) - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v piatok v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió pripustil odchod svojej strany Fidesz z politickej skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente.

Podľa jeho slov je Maďarsko terčom útokov v rámci EPP preto, lebo bráni, aby sa z ľudovcov stala "medzinárodná organizácia pre prisťahovalectvo".

Premiér podľa agentúry MTI zdôraznil, že v otázke ochrany kresťanskej kultúry a migrácie nie je ochotný pristupovať na žiadne kompromisy.

"Máme niekoľko možností - a o tom, či tieto možnosti budú v rámci EPP, alebo mimo nej, rozhodne Fidesz," konštatoval Orbán.

Dodal, že v týchto dňoch telefonicky rokoval s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, s predsedom frakcie EPP Manfredom Weberom a so súčasnými i s bývalými premiérmi a prezidentmi európskych krajín.

Ministerský predseda poznamenal, že v nedeľu navštívi Poľsko na výročie členstva tejto krajiny v NATO, a dodal, že poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) nie je členom EPP. Pripustil, že Fidesz opustí EPP, avšak podčiarkol, že on osobne by preferoval zreformovanie samotnej EPP.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.