< sekcia Zahraničie

OSN: De Mistura má obavy z konfrontácie medzi mocnosťami ohľadne Sýrie

Staffan de Mistura. Foto: TASR/AP

Splnomocnenec OSN pre Sýriu povedal, že deeskalácia je rozhodujúca tak v samotnej Sýrii, ako aj medzi aktérmi na medzinárodnej scéne.

New York 17. mája (TASR) - Splnomocnenec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura varoval v stredu pred stupňujúcimi sa konfrontáciami medzi regionálnymi a svetovými mocnosťami v súvislosti s touto krajinou, kde siedmy rok pokračuje občianska vojna.

Podľa jeho vyjadrenie na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN, ktoré priniesla agentúra AP, sledujú posledné udalosti "znepokojujúcu trajektóriu" častejších a intenzívnejších konfrontácií ohľadne Sýrie. Dodal, že "deeskalácia je rozhodujúca" tak v samotnej Sýrii, ako aj medzi aktérmi na medzinárodnej scéne.

Spojené štáty, Británia a Francúzsko podnikli v apríli nálety na viaceré objekty v Sýrii, čo malo byť odvetou za údajné použitie chemických zbraní sýrskou armádou v meste Dúmá pri Damasku. Sýrska vláda však použitie takýchto zbraní popiera.

Minulý týždeň zaútočil v Sýrii zase Izrael, pričom sa zameral na objekty, ktoré podľa neho využívajú iránske sily. Podľa zverejneného vyhlásenia išlo o odvetu za ostreľovanie izraelských pozícií na sporných Golanských výšinách iránskymi raketami.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.