< sekcia Zahraničie

OSN schválila dosiaľ najprísnejšie sankcie voči KĽDR

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

KĽDR zakazuje vývoz uhlia, železa, železnej rudy, olova, olovenej rudy a plodov mora. Trump očakáva veľmi veľký finančný dosah nových sankcií OSN na KĽDR.

New York 6. augusta (TASR/TERAZ.sk) - Bezpečnostná rada OSN v sobotu jednomyseľne uvalila nové sankcie na Severnú Kóreu, ktoré by mohli drasticky znížiť príjmy KĽDR z vývozu tovarov.

Rezolúcia zakazuje Severnej Kórei vývoz uhlia, železa, železnej rudy, olova, olovenej rudy a plodov mora. Príjmy z exportu týchto tovarov dosiaľ krajine ročne vynášali zhruba jednu miliardu dolárov a tvorili tak asi tretinu z jej celkových príjmov z vývozu, priblížila agentúra AP.

Nové sankcie OSN taktiež zakazujú iným krajinám zvyšovať súčasný počet pracovníkov pôvodom z KĽDR, zakladať nové spoločné podniky s KĽDR či realizovať nové investície v existujúcich spoločných podnikoch.

Rezolúcia bezprostredne reaguje na skúšky severokórejskych medzikontinentálnych balistických rakiet z 3. a 27. júla, po ktorých Pchjongjang vyhlásil, že celé pevninské USA sú na dostrel.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová nazvala rezolúciu "najväčším balíčkom hospodárskych sankcií, aké boli kedy uvalené na severokórejský režim" a "najprísnejším súborom sankcií uvaleným na akúkoľvek krajinu za generáciu". Podľa Haleyovej však sankcie ako také nestačia a "nemali by sme nahovárať, že tým sme problém vyriešili".

"To ani zďaleka. Severokórejská hrozba je stále tu a rýchlo sa stáva čoraz nebezpečnejšou. Sú potrebné ďalšie opatrenia. Spojené štáty prijímajú a budú naďalej prijímať prezieravé obranné opatrenia na našu ochranu a na ochranu našich spojencov," vyhlásila Haleyová, pričom zdôraznila, že Washington bude aj naďalej realizovať spoločné vojenské cvičenia s Južnou Kóreou.

Rezolúcia, ktorej text vypracovali Spojené štáty, má za cieľ vyvinúť ekonomický tlak na KĽDR a prinútiť ju k návratu k rokovaniam o jej jadrovom a raketovom programe. Dokument "čo najdôraznejšie" odsudzuje raketové skúšky a opätovne vyzýva Severnú Kóreu, aby od jadrového programu "úplne, preukázateľne a nezvratne" upustila.

OSN zároveň pridala na sankčný zoznam deväť Severokórejčanov, najmä zástupcov spoločností a bánk. Tým zmrazilo účty a zakázalo cestovať. Sankcie tiež rezolúcia uvalila na dve severokórejské banky a dve ďalšie spoločnosti, ktorým v súlade s ňou zmrazia aktíva.

V texte rezolúcie sa vyslovuje ľútosť nad skutočnosťou, že KĽDR "v obrovskej miere presúva svoje už aj tak nedostatočné zdroje do vývoja jadrových zbraní a nákladných programov balistických rakiet". V rezolúcii sa konštatujú zistenia USA, podľa ktorých väčšina obyvateľov KĽDR trpí nedostatkom jedla a potrebným prístupom k zdravotnej starostlivosti, pričom štvrtinu sužuje podvýživa.

Podľa Haleyovej nevyužíva Severná Kórea svoje príjmy na zabezpečenie potravín pre obyvateľov. "Namiesto toho severokórejský režim doslova vyhladováva svojich ľudí a zotročuje ich v baniach a fabrikách, len aby mohol financovať nelegálne raketové programy," uviedla Haleyová.

Bezpečnostná rada OSN prijala od roku 2006 už šesť súborov sankcií voči KĽDR, ktoré však izolovaný komunistický štát neodradili od ďalšieho rozvíjania svojho raketového a jadrového programu.

Trump očakáva veľmi veľký finančný dosah nových sankcií OSN na KĽDRAmerický prezident Donald Trump vyjadril v sobotu svoju spokojnosť s rozhodnutím Bezpečnostnej rady OSN uvaliť nové sankcie na Severnú Kóreu.

"Bezpečnostná rada práve hlasovala v pomere 15:0 v prospech uvalenia sankcií na Severnú Kóreu. Čína a Rusko hlasovali s nami. Veľmi veľký finančný dosah!" napísal prezident na svojom účte na Twitteri.
Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť H.R. McMaster v sobotu zdôraznil nebezpečenstvo, ktoré Severná Kórea predstavuje. Podľa McMastera pracuje americká administratíva s rôznymi scenármi vývoja situácie, pričom vylúčený nie je ani cielený vojenský útok na Severnú Kóreu. Zároveň však vyhlásil, že v takom prípade by išlo o "veľmi drahú vojnu, pokiaľ ide o utrpenie ľudí najmä v Južnej Kórei".

"Preto musíme urobiť všetko pre to, aby sme vyvinuli tlak na tento režim, na Kim Čong-una a jeho spolupracovníkov, aby dospeli k záveru, že v ich záujme je jadrový program ukončiť," uviedol McMaster.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

\r\n
\r\nTrumpov poradca pre národnú bezpečnosť H.R. McMaster v sobotu zdôraznil nebezpečenstvo, ktoré Severná Kórea predstavuje. Podľa McMastera pracuje americká administratíva s rôznymi scenármi vývoja situácie, pričom vylúčený nie je ani cielený vojenský útok na Severnú Kóreu. Zároveň však vyhlásil, že v takom prípade by išlo o \"veľmi drahú vojnu, pokiaľ ide o utrpenie ľudí najmä v Južnej Kórei\".
\r\n
\r\n\"Preto musíme urobiť všetko pre to, aby sme vyvinuli tlak na tento režim, na Kim Čong-una a jeho spolupracovníkov, aby dospeli k záveru, že v ich záujme je jadrový program ukončiť,\" uviedol McMaster.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"KĽDR zakazuje vývoz uhlia, železa, železnej rudy, olova, olovenej rudy a plodov mora. Trump očakáva veľmi veľký finančný dosah nových sankcií OSN na KĽDR."}