Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. máj 2024Meniny má Galina
< sekcia Zahraničie

OSN: Severná Kórea kladie v demilitarizovanej zóne míny

Ilustračné foto Foto: TASR

Okrem toho KĽDR nariadila deťom diplomatov, aby sa vrátili do vlasti.

Soul 23. augusta (TASR) - Veliteľstvo síl OSN (UNC) v juhokórejskom Soule obvinilo Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR), že príslušníci jej ozbrojených síl kladú pozemné míny neďaleko dediny Panmundžom v demilitarizovanej zóne (DMZ), ktorá tvorí hranicu medzi oboma Kóreami. Informovala o tom agentúra AP.

UNC dnes vyhlásilo, že "rozhodne odsudzuje" akékoľvek kroky Severnej Kórey, ktoré by mohli viesť k ohrozeniu bezpečnosti osôb pohybujúcich sa v demilitarizovanej zóne. Dôvody, prečo tam Severná Kórea kladie míny, však komentovať odmietlo.

Podľa juhokórejskej agentúry Jonhap ide o bezpečnostné opatrenie, ktoré má severokórejským vojakom zabrániť v dezercii.

Väčšina demilitarizovanej zóny je obohnaná ostnatým drôtom a zabezpečená mínami, avšak ich používanie v dedine Panmundžom, kde bolo v roku 1953 uzavreté prímerie, ktoré ukončilo kórejskú vojnu, je podľa kórejských médií zakázané.

Obe Kórey sú technicky stále vo vojnovom stave, keďže vojna medzi nimi v rokoch 1950-53 sa skončila len prímerím, a nie riadnou mierovou dohodou.

Severná Kórea nariadila deťom diplomatov, aby sa vrátili do vlasti

Pchjongjang nariadil deťom svojich diplomatov pôsobiacich v zahraničí, aby sa vrátili do vlasti. Oznámila to dnes agentúra Jonhap s odvolaním sa na informáciu juhokórejskej Národnej spravodajskej služby (NIS).

Nedávne nariadenie sa vzťahuje na všetky deti diplomatov, ktoré dovŕšili 25. rok života. Toto opatrenie má podľa analytikov zrejme zabrániť potenciálnym útekom ďalších severokórejských diplomatov.

Informácia odznela na neverejnom zasadnutí výboru juhokórejského parlamentu pre tajné služby.

Soul minulý týždeň oznámil, že vysokopostavený severokórejský diplomat pôsobiaci v Londýne - zástupca veľvyslanca Tche Jong-ho - utiekol aj s rodinou do Južnej Kórey, kde je pod ochranou tamojšej vlády. Tche sa stal jedným z najvyššie postavených prebehlíkov zo stalinistickej KĽDR.

Úteky Severokórejčanov sú dlhodobo zdrojom ostrých sporov medzi oboma znepriatelenými Kóreami a Soul nie vždy zverejňuje prípady, ktoré môžu vyvolať veľkú pozornosť či publicitu. KĽDR často obviňuje Juh z toho, že unáša jej občanov alebo ich navádza na prebehnutie.