Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. máj 2024Meniny má Roland
< sekcia Zahraničie

OSN v roku 2011 registrovala 800.000 nových utečencov

Ilegálni imigranti pri bráne zadržiavacieho strediska na gréckom ostrove Samos v Egejskom mori. Foto: TASR/AP

Je to najvyšší počet osôb od roku 2000, ktoré museli opustiť svoj domov či vlasť.

Ženeva 18. júna (TASR) - Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v roku 2011 zaregistroval 800.000 nových utečencov. Je to najvyšší počet osôb od roku 2000, ktoré museli opustiť svoj domov či vlasť. Ide o štatistické údaje, ktoré UNHCR uverejnil dnes v Ženeve v správe pod názvom "Svetové tendencie za rok 2011, dva dni pred Svetovým dňom utečencov. Ten pripadá na 20. júna.

Dnes uverejnená správa Svetové tendencie za rok 2011 obsahuje najnovšie údaje o osobách, spadajúcich do kompetencie UNHCR, o utečencoch, žiadateľov o azyl, ľudí bez vlasti a odídencov, teda tých, čo v rámci svojej krajiny pre rôzne dôvody museli opustiť svoje bydlisko.

Na celom svete do konca roka 2011 bolo 42,5 milióna osôb v situácii utečencov (asi 15,42 milióna ľudí), odídencami bolo 26,4 milióna ľudí a 895.000 ďalších si podalo žiadosť o azyl.

Najvyšší počet utečencov pochádza z Afganistanu (2,7 milióna), z Iraku (1,4 milióna) , zo Somálska (1,1 milióna), zo Sudánu (500.000) a z Konžskej demokratickej republiky (KDR) (491.000). Takmer tri pätiny utečencov vo svete utieklo do susednej krajiny. Spomedzi priemyselne vyspelých štátov najviac ľudí si za miesto prijímajúcej krajiny zvolilo Nemecko (571.700) osôb. Zároveň Juhoafrická republika (JAR) prijala najvyšší počet individuálnych žiadostí o azyl (107.000), a to za štyri minulé roky.

Najväčšie podujatie v rámci Svetového dňa utečencov sa uskutoční v Brazílii, kde vysoký komisár pre utečencov António Guterres 20. júna v Riu de Janeiro prednesie prejav na Konferencii OSN o trvalo udržateľnom rozvoji (Rio +20).

UNHCR pri príležitosti Svetového dňa utečencov pripravil kampaň Dilemy, ktorá súvisí s témou kampane v roku 2011: "Aj len jeden utečenec zbavený nádeje, to je veľa". V kampani Dilemy UNHCR kladie dôraz na problémy, ktorým sú vystavení utečenci a obracia sa na verejnosť, aby sa s nimi v rámci kampane identifikovala a pokúsila sa ich pochopiť.

Rímske Koloseum podobne ako aj ďalšie pamätihodnosti v mestách na celom svete, v roku 2012 napríklad aj Národná knižnica v Prištine v Kosove, majú byť vysvietené na modro.

Dohovor OSN o právnom postavení utečenca bol schválený 28. júla 1951 v Ženeve na konferencii o štatúte utečencov, ktorú zvolala OSN. Dohovor je základným medzinárodným právnym nástrojom na ochranu ľudí, ktorí museli opustiť svoju krajinu pred prenasledovaním alebo pred konfliktom. V Dohovore sa definuje štatút utečenca, hovorí sa v ňom o právach utečenca, popisujú sa v ňom aj povinnosti utečenca voči prijímajúcej krajine. Stanovujú sa v ňom aj kategórie občanov, napríklad vojnových zločincov, ktorí nemajú získať štatút utečenca.

Prvýkrát sa Svetový deň utečencov z rozhodnutia Valného zhromaždenia OSN pripomínal 20. júna 2001.

Zdroje: www.un.org, www.unhcr.org, www.aidh.org