< sekcia Zahraničie

Oslobodená kanadsko-americká rodina opustila Pakistan

Matky uneseného páru Joshua Boyla a Caitlan Colemanovej držia spoločnú fotografiu svojich detí. Foto: TASR/AP

Caitlan Colemanová z Pensylvánie a jej manžel, Kanaďan Joshua Boyle, odleteli so svojimi troma deťmi z Islamabadu. Cieľ cesty pakistanská strana.

Islamabad 13. októbra (TASR) - Kanaďan, jeho americká manželka a ich deti opustili dnes Pakistan po tom, ako ich päť rokov zadržiavala militantná sieť Hakkáníovcov napojená na Taliban.

Dvaja pakistanskí bezpečnostní predstavitelia uviedli, že Caitlan Colemanová z Pensylvánie a jej manžel, Kanaďan Joshua Boyle, odleteli so svojimi troma deťmi z Islamabadu. Nekonkretizovali však, kam rodina smerovala.

Pakistan vo štvrtok informoval, že vojaci po krátkej prestrelke s militantmi vyslobodili rodinu po tom, ako ich únoscovia presunuli cez hranicu z Afganistanu. Podľa Islamabadu bola záchrana možná aj vďaka spravodajským informáciám z Washingtonu.

Pár uniesli v októbri 2012, keď bol na ceste, ktorá ho zaviedla do Ruska, Kazachstanu, Tadžikistanu, Kirgizska a napokon do Afganistanu. Všetky tri deti sa im narodili v zajatí. Vyslobodenie rodiny privítal aj americký prezident Donald Trump a ocenil Pakistan za jeho ochotu "urobiť viac pre zaistenie bezpečnosti v regióne".

Pakistanské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že oslobodenie kanadsko-americkej rodiny dokazuje, že krajina je spojencom v boji proti terorizmu.

USA dlho kritizujú Pakistan, že tvrdšie nezakročil voči sieti Hakkáníovcov, ktorá bola za mnohými útokmi voči americkým a spojeneckým silám v Afganistane, pripomína agentúra AP.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.