< sekcia Zahraničie

VIDEO: Palestínčania vyhlásili v Predjordánsku generálny štrajk

Palestínčania mávajú vlajkami. Ilustračná snímka. Foto: TASR

Palestínska vláda vyhlásila na Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme generálny štrajk a uzatvorila všetky obchodné strediská, školy a verejné inštitúcie.

Ramalláh/Tel Aviv 7. decembra (TASR) - - Stovky Palestínčanov protestovali vo štvrtok v mestách po celom Predjordánsku a v pásme Gazy proti rozhodnutiu Spojených štátov uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, uviedla agentúra AP.

Demonštranti pálili plagáty a podobizne amerického prezidenta Donalda Trumpa a izraelského premiéra Benjamina Netnajahua spoločne s americkými a izraelskými vlajkami.

Z viacerých miest prišli hlásenia o potýčkach medzi palestínskymi demonštrantami a izraelskými bezpečnostnými zložkami, ktoré si vyžiadali desiatky ľahko zranených.

Palestínsky Červený polmesiac oznámil, že väčšina zranených sa nadýchala slzotvorného plynu. Šesť ľudí zranili gumové projektily a jednu osobu postrelili. Izraelská armáda armáda však poprela, že by vojaci používali ostré náboje.

Pochody a protesty vo štvrtok prebiehali v mestách Hebron, Ramalláh, Nábulus, Džanín a Betlehem ležiacich na Západnom brehu Jordánu. Demonštrácia sa tiež konala pred Damašskou bránou v jeruzalemskom Starom meste.

Palestínčania vyhlásili vo štvrtok generálny štrajk a pripravujú sa na piatkové masové protesty.

Na protest proti stredajšiemu rozhodnutiu amerického prezidenta Donalda Trumpa sa vo štvrtok zhromaždili stovky jeho odporcov aj v mestách po celom Pakistane.

Ako informovala agentúra AP, demonštranti sa po proteste v pakistanskom hlavnom meste Islamabad pokojne rozišli. Podobné protiamerické protesty zvolali islamisti aj v najväčšom pakistanskom meste Karáčí, v Péšávare v provincii Chajbar Paštúnchwá hraničiacej s Afganistanom a v meste Multan v provincii Pandžáb.

Prevažne moslimský Pakistan už zopakoval svoju podporu Palestínčanom, ktorí považujú východný Jeruzalem za svoje hlavné mesto.Polícia zadržala desiatich palestínskych výtržníkov.

Agentúra DPA zhodnotila, že napriek tomu k rozsiahlym protestom alebo zrážkam medzi Palestínčanmi a izraelskými bezpečnostnými zložkami nedošlo.

Izraelská armáda posilnila prítomnosť svojich jednotiek v Predjordánsku po tom, ako americký prezident Donald Trump oznámil svoje rozhodnutie sťahovať americkú ambasádu do Jeruzalema. Izraelská vláda sa totiž obáva zvýšených nepokojov a násilností v týchto oblastiach obývaných vo veľkej miere Palestínčanmi.

"Až do rozhodnutia generálneho štábu o posúdení situácie sa rozhodlo, že armáda posilní oblasť Judska a Samárie spoločne s rozviedkou a územnou obranou," oznámila armáda použijúc biblické termíny pre Západný breh Jordánu, uviedla agentúra DPA.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.