< sekcia Zahraničie

Pamfilovová: Navaľnyj bude môcť kandidovať vo voľbách po roku 2028

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. Foto: TASR/AP

Navaľnyj sa v budúcoročných voľbách chce uchádzať o funkciu ruského prezidenta. Je ostrým kritikom súčasného prezidenta Vladimira Putina.

Soči 17. októbra (TASR) - Predsedníčka ruskej Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Ella Pamfilovová dnes vyhlásila, že ruský opozičný politik a protikorupčný aktivista Alexej Navaľnyj bude môcť kandidovať až po roku 2028. Informovala o tom dnes agentúra TASS.

Podľa Pamfilovovej je, že Navaľnyj je "mladý, perspektívny politik, ktorý má veľké šance". Dodala, že "keď uplynie desať rokov, niekedy v roku 2028 a o nejakých päť mesiacov, (Navaľnyj) bude môcť bez všetkého kandidovať".

Navaľnyj sa v budúcoročných voľbách chce uchádzať o funkciu ruského prezidenta. Je ostrým kritikom súčasného prezidenta Vladimira Putina, ktorý zatiaľ nepotvrdil, či bude v marci 2018 bojovať vo voľbách o štvrté funkčné obdobie.

Navaľnyj svoju kandidatúru na prezidenta oznámil koncom minulého roka. Odvtedy po celom Rusku zakladá svoje volebné štáby a stretáva sa s voličmi.

V týchto svojich aktivitách Navaľnyj pokračuje aj napriek tomu, že oblastný súd v Kirove v máji ponechal v platnosti verdikt vynesený voči nemu súdom nižšieho stupňa v kauze sprenevery. Ide o trest päť rokov väzenia podmienečne, zaplatenie pokuty vo výške 500.000 rubľov (vyše 7300 eur) a skúšobnú lehotu v trvaní jedného roka a piatich mesiacov.

Podľa zákona o voľbách ruského prezidenta sa Navaľnyj vzhľadom na usvedčenie z trestného činu nemôže uchádzať o prezidentský úrad najbližších desať rokov, ak ho súd nezbaví viny i trestu.

Samotný Navaľnyj je však presvedčený o tom, že ruská ústava mu takúto možnosť ponecháva. Tvrdí, že ústava umožňuje, aby kandidoval ktorýkoľvek občan Ruskej federácie s výnimkou tých, ktorí si odpykávajú trest odňatia slobody.

Pamfilovová však na margo tohto tvrdenia uviedla, že vyhláseniami o svojom práve kandidovať v prezidentských voľbách Navaľnyj lživo vykladá ústavu Ruskej federácie. Ústavný súd podľa nej pred niekoľkými rokmi zverejnil svoj nález, na základe ktorého medzi volebným zákonom a ústavou nie je nijaké protirečenie.

Navaľnyj by mal šancu kandidovať vo voľbách, keby sa bol obrátil na Ústavný súd a podnikol aj ďalšie kroky vo veci odvolania sa proti rozsudku, na ktorého základe nemá možnosť uchádzať sa o volenú funkciu, uviedla Pamfilovová.

Vo svojom vystúpení pred účastníkmi Medzinárodného festivalu mládeže a študentstva v Soči sa Pamfilovová podľa agentúry Interfax ohradila aj proti znevažovaniu svojej osoby, svojej funkcie a ÚVK zo strany Navaľného prívržencov.

Kritizovala ho aj za to, že manipuluje mladých ľudí a ich prostredníctvom sa snaží vyvíjať tlak na vedenie krajiny a zastrašovať ho. Pamfilovová v tejto súvislosti vyhlásila, že ona "nikdy, pod žiadnym nátlakom - ulice ani úradov - nedovolí porušovať zákon".

Pripomenula, že Navaľnyj je mladým politikom: "Má pred sebou celý život a z toho by mal vychádzať". Je tiež presvedčená, že Navaľnyj by pri svojich snahách o víťazstvo vo voľbách nemal spoliehať "na tlak ulice", ale na "vlastné idey".

Voľby prezidenta Ruskej federácie by sa mali konať v marci budúceho roku. Oficiálne ich vyhlásia v decembri.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.