Zahraničie

Pápež František chcel byť ako chlapec mäsiarom

TASR, 6. novembra 2015 16:56

Uviedol to v rozhovore pre holandské noviny.

Pápež František Foto: TASR/AP
Vatikán 6. novembra (TASR) - Pápež František v rozhovore pre holandské noviny, ktoré tvoria bezdomovci pre bezdomovcov, prezradil, že ako chlapec si želal byť mäsiarom.

František odpovedal na otázku novín Straatnieuws, či ako dieťa niekedy sníval o tom, že sa raz stane pápežom. Spomínal, že často chodil s mamou a starou mamou do obchodu na miestnom trhovisku, pretože vo štvrti, kde vyrastal, neboli žiadne obchody.

"Poviem vám tajomstvo. Bol som veľmi malý. Mal som štyri roky. Raz sa ma spýtali, čím chcem byť, keď vyrastiem, a ja som povedal: 'mäsiarom'," uviedol pápež.

František, prvý pápež neeurópskeho pôvodu za 1300 rokov, od svojho zvolenia do čela katolíckej cirkvi v roku 2013 zdôrazňuje, že chce, aby cirkev bola chudobná a pre chudobných ľudí.

Predstaviteľov cirkvi vyzval, aby žili jednoduchším životom, a sám ide príkladom - vymenil veľký pápežský byt na najvyššom poschodí Apoštolského paláca za skromný dvojizbový príbytok vo Vatikáne, kde býva spoločne s ďalšími kňazmi.

Holandským novinám povedal, že nemohol bývať v pápežskom byte, "pretože by to znamenalo byť izolovaný... Toto miesto mi robí dobre, pretože sa tu cítim slobodný," citovala ho agentúra Reuters. Dodal, že v dôsledku svojho životného štýlu menej cíti, že Vatikán je "zlatá klietka".

"Chýba mi ulica," povedal bezdomovcom, ktorí s ním robili rozhovor. Odmietol však ich ponuku, aby s nimi išiel mimo múry Vatikánu na pizzu.

"Páčilo by sa mi to, ale nemohli by sme to urobiť. Keď sa objavím vonku, v okamihu sú okolo mňa davy ľudí," uviedol.

Na otázku, či niekedy cítil nátlak, aby predal niektoré z pokladov cirkvi, akými sú umelecké diela ako napríklad Michelangelova Pieta v Bazilike sv. Petra, pápež uviedol, že to by nemohol, pretože patria celému svetu.

"Nemôžem ju (Pietu) dať do aukcie, pretože nie je majetkom cirkvi. Je v rukách cirkvi, ale patrí ľudstvu. To isté platí pre všetky poklady cirkvi," povedal.

Vatikán vydražil dary, ktoré dostal osobne pápež František. Výnos z dražby daroval chudobným.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:57

Blízko Japonska zaznamenali silné podmorské zemetrasenie
Miesto vzniku otrasov sa nachádzalo v desaťkilometrovej hĺbke, približne 280 kilometrov juhovýchodne od japonského pobrežného mesta Kamaiši a 320 kilometrov východne od jadrovej elektrárne Fukušima.

sk
dnes 21:39

Mladého Afgánca žiadajúceho azyl na nemeckom súde odbili
Iba pred týždňom Nemecko vyhostilo do stredoázijskej republiky po niekoľkomesačnej prestávke osem odmietnutých žiadateľov o azyl, ktorí boli podľa oficiálnych zdrojov odsúdenými kriminálnikmi.

sk
dnes 21:31

Ukrajina žiada OSN o čo najskoršie vyslanie mierovej misie
Ukrajinský prezident zdôraznil, že Rusko neprispieva k medzinárodnej bezpečnosti, je jej najväčšou hrozbou,chce kontrolu nad Ukrajinou a urobí, čo je potrebné, aby podkopalo kontrolu jej suverenity.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac