Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Zahraničie

Pápež František pricestoval na historickú návštevu Iraku

Pápež František máva pri nastupovaní do lietadla na medzinárodnom letisku Leonarda da Vinciho pri Ríme 5. marca 2021 pred jeho odletom do Iraku. Foto: TASR/AP

Pápež bude v Iraku do 8. marca. Ide o jeho prvú zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu.

Bagdad 5. marca (TASR) - Pápež František priletel v piatok popoludní miestneho času na letisko v irackom Bagdade, čím začal historickú štvordňovú návštevu tejto arabskej krajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

"Som šťastný, že môžem pokračovať v cestovaní, a táto symbolická cesta je zároveň záväzkom voči tejto krajine, ktorá už je už roky ťažko skúšaná utrpením," povedal pápež novinárom krátko pred pristátím v Bagdade.

V súvislosti s návštevou pápeža iracká vláda nasadila tisícky príslušníkov bezpečnostných zložiek a po Bagdade zriadila ešte väčší počet kontrolných stanovíšť, približuje agentúra DPA.

Pápežovo lietadlo pristálo krátko pred 14.00 h na medzinárodnom letisku v irackej metropole Bagdad, kde ho privítal tamojší premiér premiér Mustafá Kázimí. Pápeža zároveň prišli uvítať stovky Iračanov, ktorí čakali na príjazdovej ceste pred letiskom, opisuje DPA.

Pápež bude v Iraku do 8. marca. Ide o jeho prvú zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila súčasná pandémia koronavírusu. František sa zároveň stane prvým najvyšším predstaviteľom katolíckej cirkvi, ktorý navštívi túto arabskú krajinu.

František počas pobytu v Iraku navštívi metropolu Bagdad, ruiny starovekého mesta Ur spätého s pamiatkou biblického patriarchu Abraháma, ako aj mestá Arbíl a Mósul na severe krajiny.

V sobotu by mal František odslúžiť omšu v Chaldejskej katedrále sv. Jozefa v Bagdade a v nedeľu zase na štadióne v Arbíle. V pondelok ráno odletí naspäť do Ríma.

Irak je domovom relatívne početnej kresťanskej menšiny, ktorej príslušníci boli v posledných rokoch prenasledovaní extrémistami z Islamského štátu (IS) a mnohí boli donútení opustiť svoje domovy.

Pápež František na historickej návšteve Iraku vyzval na pokoj zbraní



Pápež František vyzval v piatok vo svojom úvodnom príhovore na návšteve Iraku na skoncovanie s extrémizmom a násilím. Jeho cesta je vôbec prvou pápežskou návštevou v tejto krajine, dlho trpiacej vojnou a teraz aj pandémiou koronavírusu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Pápež František (84) sa nezľakol druhej vlny pandémie ani nových bezpečnostných hrozieb a podnikol "dlho očakávanú" cestu, aby potešil jednu z najstarších kresťanských spoločenstiev na svete a zároveň prehĺbil dialóg s moslimami.

"Nech prestanú násilné a extrémistické činy, rozdelenosť a neznášanlivosť," povedal František v dojímavom a burcujúcom prejave, jeho prvom po prílete do Iraku.

František pristál v piatok popoludní na medzinárodnom letisku v metropole Bagdad, kde ho privítal iracký premiér Mustafá Kázimí, ako aj súbory symbolizujúce rôznorodosť folklórnej hudby a tanca.

Pápež František vystupuje z lietadla po jeho prílete na medzinárodné letisko v Bagdade 5. marca 2021. Pápež František má navštíviť hlavné mesto Bagdad, mesto Mósul na severe krajiny, šiitske posvätné mesto Nadžáf a rovinu Ur spätú s pamiatkou Abraháma.
Foto: TASR/AP


Potom sa stretol s prezidentom Barhamom Sálihom, ktorý oficiálne pozval pápeža do Iraku v roku 2019, a s ďalšími vládnymi a náboženskými osobnosťami.

Pápež, hlava 1,3 milióna katolíkov celého sveta, predniesol dojímavý príhovor pred impozantným prezidentským palácom. Zdôraznil v ňom aj to, že kresťanstvo má v Iraku hlboké korene.

"Dávna prítomnosť kresťanov na tomto území a ich prínos pre život tejto krajiny predstavujú bohaté dedičstvo, ktoré chcú ďalej rozvíjať v prospech všetkých," povedal František.

Takisto vyzval irackých predstaviteľov, aby "bojovali proti metle korupcie, zneužívaniu moci a neúcte k zákonu". Organizácia Transparency International (TI) pravidelne zaraďuje Irak medzi krajiny sveta najviac poznačené korupciou.

Pápež, ktorý je popredným podporovateľom medzináboženského dialógu, vyzdvihol aj ostatné pustošené, trpiace iracké menšiny. "Medzi mnohými, čo tu trpia, myslí aj na jezídov, nevinné obete nezmyslených a brutálnych zverstiev," uviedol.

Tak ako irackých kresťanov aj komunitu jezídov prenasledovala a vyvražďovala extrémistická organizácia Islamský štát (IS), keď v roku 2014 pri bleskovej vojne obsadila väčšinu severného Iraku.