< sekcia Zahraničie

Pátranie po malajzijskom lietadle: Vedci zúžili oblasť na tri lokality

Ilustračné foto. Foto: TASR

Táto plocha susedí s pôvodnou zónou pátrania ďaleko na juhozápade od Austrálie, ktorú stanovili na základe analýzy satelitných záberov z posledných hodín letu.

Canberra 16. augusta (TASR) - Vedci potenciálne zúžili oblasť pátrania po nezvestnom malajzijskom lietadle na tri konkrétne lokality v južnej časti Indického oceánu, a to na základe novej, dnes zverejnenej analýzy oceánskych prúdov a satelitných záberov urobených v čase, keď sa havária v roku 2014 stala.

Avšak austrálsky Úrad pre bezpečnosť dopravy dnes upozornil, že nová analýza oceánskych prúdov austrálskej vedeckej agentúry CSIRO sa opiera o francúzske satelitné zábery predmetov "pravdepodobne vyrobených človekom", vznášajúcich na hladine, pričom nie sú dôkazy, že objekty pochádzajú z letu 370 spoločnosti Malaysia Airlines.

Uvedené lokality však môžu byť "počiatočnými bodmi" pátrania v oblasti s rozlohou 9700 štvorcových kilometrov, ktorú vlani v novembri stanovila skupina odborníkov ako najpravdepodobnejšie miesto spočinutia havarovaného Boeingu 777 a 239 ľudí na palube.

Táto plocha susedí s pôvodnou zónou pátrania ďaleko na juhozápade od Austrálie, ktorú stanovili na základe analýzy satelitných záberov z posledných hodín letu. Ten sa očividne skončil vtedy, keď sa lietadlu minulo palivo.

Malajzia, Čína a Austrália sa dohodli, že v januári pozastavia pátranie sonarom v hĺbke oceánu, keďže prehľadali 120.000 štvorcových kilometrov oceánskeho dna a nenašli po lete 370 ani stopy.

Nová analýza vychádza zo spomínaných satelitných záberov francúzskej armády, ktoré boli urobené 23. marca 2014 - dva týždne po záhadnom zmiznutí lietadla, ktoré počas letu z malajzijského Kuala Lumpuru do Pekingu prudko zmenilo smer trasy. Tieto marcové zábery boli urobené neďaleko pôvodnej zóny pátrania, ktoré sa uskutočnilo pod hladinou.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.