< sekcia Zahraničie

PENCE: USA sú otvorené rozhovorom so Severnou Kóreou

Na archívnej snímke americký viceprezident Mike Pence. Foto: TASR/AP

Ochota stretnúť sa je zmenou v prístupe zo strany americkej vlády, ktorá dosiaľ trvala na tom, že rozhovory bude viesť iba vtedy, ak KĽDR urobí ústupky vo svojich programoch vývoja jadrových zbraní.

Washington 12. februára (TASR) - Spojené štáty sú otvorené myšlienke rozhovorov so Severnou Kóreou, uviedol americký viceprezident Mike Pence po svojej návšteve zimných olympijských hier v Južnej Kórei.

Pence v rozhovore pre denník Washington Post počas letu späť do USA povedal, že Washington bude naďalej uvaľovať sankcie na severokórejský režim, súčasne by však bol ochotný viesť rozhovory s Pchjongjangom.

"Tlak neustúpi, pokým skutočne nebudú robiť niečo, čo podľa spojencov predstavuje zmysluplný krok k denuklearizácii,"
uviedol Pence pre denník. "Takže kampaň maximálneho tlaku bude pokračovať a bude sa zintenzívňovať. Ak sa však chcete rozprávať, budeme sa rozprávať," dodal.

Ochota stretnúť sa je zmenou v prístupe zo strany americkej vlády, ktorá dosiaľ trvala na tom, že rozhovory bude viesť jedine vtedy, ak Severná Kórea urobí skutočné ústupky vo svojich programoch vývoja jadrových zbraní a balistických striel, píše agentúra DPA.

Pence pre Washington Post povedal, že na novom postoji sa dohodli na rokovaniach s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom. Ten zvažuje pozvánku na návštevu Pchjongjangu, ktorú dostal cez víkend. Rozhovory Severnej Kórey s USA by mohli nasledovať po rozhovoroch medzi oboma Kóreami.

Pence ešte minulý týždeň vyhlásil, že Spojené štáty čoskoro predstavia svoje dosiaľ najtvrdšie sankcie voči KĽDR. V novom interview povedal, že Mun ho uistil, že Soul neurobí žiadne ústupky voči Pchjongjangu len preto, aby dosiahol rozhovory - pristúpi k tomu jedine vtedy, ak Severná Kórea spraví jasné kroky k zbaveniu sa jadrových zbraní.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.