< sekcia Zahraničie

Perry: USA čoskoro zavedú sankcie na firmy v projekte Severný prúd 2

Rick Perry, archívna snímka. Foto: TASR/AP

S projektom plynovodu Severný prúd 2 nesúhlasia okrem USA ani mnohé európske štáty, najmä zo strednej Európy a Pobaltia.

Kyjev 21. mája (TASR) - Spojené štáty už čoskoro schvália zákon, ktorý zavedie sankcie pre firmy zapojené do výstavby plynovodu Severný prúd 2. Povedal to americký minister energetiky Rick Perry.

"Nie je to ďaleko," uviedol v Kyjeve v súvislosti s plánovaným schválením návrhu zákona Perry, ktorý sa zúčastnil na inaugurácii nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

S projektom plynovodu Severný prúd 2 nesúhlasia okrem USA ani mnohé európske štáty, najmä zo strednej Európy a Pobaltia. Podľa nich tento projekt, ktorý obchádza Ukrajinu aj pobaltské krajiny, iba zvýši závislosť Európy od ruského plynu.

"Opozícia voči Severnému prúdu 2 je v USA stále veľmi vysoká," citovala Perryho agentúra Reuters. "Senát amerického Kongresu by mal čoskoro návrh zákona schváliť. Následne ho plánuje schváliť i Snemovňa reprezentantov, ako aj prezident," dodal.

Kremeľ reagoval, že takýto krok predstavuje akt nekalej súťaže. "To je neprijateľné, ako pre nás, tak pre mnohé krajiny Európskej únie," povedal v reakcii na vyjadrenia Perryho hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.