Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Biely dom tvrdí, že Asad by mohol pripravovať ďalší chemický útok

Na videosnímke z 4. apríla 2017 sýrsky doktor lieči dieťa po chemickom útoku v sýrskom meste Chán Šajchún. Foto: TASR/AP

Podľa hovorcu Bieleho domu však ide o rovnaké prípravy, aké sa uskutočnili pred chemickým útokom, pri ktorom 4. apríla v meste Chán Šajchún zahynulo takmer 90 ľudí vrátane žien a detí.

Washington 27. júna (TASR) - Spojené štáty majú "potenciálny" dôkaz, že Sýria pripravuje ďalší útok chemickými zbraňami. Informovala o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu.

Hovorca Bieleho domu Sean Spicer v noci nadnes uviedol, že Spojené štáty "zaznamenali potenciálne prípravy" vlády sýrskeho prezidenta Bašára Asada na ďalší chemický útok, ktorý "by pravdepodobne mohol mať za následok masovú vraždu civilistov vrátane nevinných detí". Podľa Spicera ide o rovnaké prípravy, aké sa uskutočnili pred chemickým útokom, pri ktorom 4. apríla v meste Chán Šajchún zahynulo takmer 90 ľudí vrátane žien a detí.

Spicer zároveň Sýriu varoval, že "ak sa Asad s použitím chemických zbraní dopustí ďalšej masovej vraždy, on a jeho armáda za to draho zaplatí". Biely dom zatiaľ dôkazy o pravdivosti svojich tvrdení neposkytol.

O situácii v Sýrii hovorili spolu v noci nadnes telefonicky aj ministri zahraničných vecí Ruska a Spojených štátov Sergej Lavrov a Rex Tillerson. Témou ich rozhovoru bolo zabezpečenie prímeria v Sýrii, boj s extrémistickými skupinami, ako aj predchádzanie útokom chemickými zbraňami.

Lavrov zároveň vyzval Washington, aby sa vyvaroval provokácií namierených proti sýrskych vládnym silám bojujúcim proti teroristom, ako bolo nedávne zostrelenie sýrskeho stíhacieho bombardéra Su-22 americkou stíhačkou.

Peskov: Rusko nemá informácie o chystaných chemických útokoch v Sýrii



Rusko nemá informácie o pripravovaných chemických útokoch v Sýrii. V Moskve to dnes vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý reagoval na vyhlásenie Bieleho domu z noci nadnes, že Spojené štáty majú "potenciálny" dôkaz, že sýrska vláda pripravuje ďalší útok chemickými zbraňami.

Hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov.
Foto: TASR/AP


Peskov označil podobné vyhrážky adresované legitímnym predstaviteľom Sýrie za neprijateľné. Kritizoval tiež americkú vládu, že použila slovné spojenie "ďalší chemický útok", hoci nezávislé vyšetrovanie aprílového útoku sa neuskutočnilo - napriek tomu, že Rusko oň žiadalo. "Preto si nemyslíme, že by bolo možné zvaľovať vinu na sýrske ozbrojené sily," uviedol Peskov.

Ruský senátor Franc Klincevič dnes pre agentúru RIA Novosti tiež odmietol varovanie USA ohľadom pripravovaného chemického útoku v Sýrii a označil ho "za prípravu na novú cynickú a bezprecedentnú provokáciu" - zrejme v podobe útoku na pozície sýrskych síl.

Podobný názor má podľa agentúry TASS aj Klincevičov kolega z Rady federácie Konstantin Kosačev.

Sýrsky minister odmietol tvrdenia USA, že Damask chystá ďalší chemický útok



Sýrsky minister pre národné zmierenie Alí Hajdar dnes odmietol vyhlásenie Bieleho domu, podľa ktorého Spojené štáty "zaznamenali potenciálne prípravy" vlády prezidenta Bašára Asada na ďalší chemický útok.

Na archívnej snímke experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO)
Foto: TASR/AP


Hajdar vyhlásil, že Damask nepoužil a nepoužije takéto zbrane. Minister sa ďalej pre agentúru AP vyjadril, že vyhlásenie Bieleho domu z noci nadnes je predzvesťou diplomatickej vojny, ktorá by sa voči Sýrii mohla viesť na pôde OSN.

Spojené štáty vinia režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada z dvoch útokov bojovým plynom sarin - prvý sa odohral v roku 2013 a druhý údajne tento rok. Tieto útoky si vyžiadali stovky obetí na životoch.

Agentúra AP poznamenala, že vyhlásenie Bieleho domu bolo prekvapením aj pre americký rezort diplomacie.

Británia je pripravená podporiť odvetu USA za prípadný chemický útok v Sýrii



Spojené kráľovstvo je pripravené podporiť americkú odvetu za prípadné použitie chemických zbraní sýrskou armádou. Uviedol to dnes v Londýne britský minister obrany Michael Fallon. Dodal však, že USA zatiaľ s Britániou nezdieľali informácie o hrozbe chemického útoku v Sýrii, o ktorej v noci nadnes informoval Biely dom.

"Ako to už vo vojne býva, vojenská akcia musí byť odôvodnená, legálna a primeraná. Musí byť nutná. V poslednom prípade tomu tak bolo," uviedol Fallon pre spravodajskú stanicu BBC narážajúc na odvetu USA za chemický útok v meste Chán Šajchún zo 4. apríla.

Fallon dnes pre BBC dodal, že ak Američania znova uskutočnia podobnú akciu, Británia ich podporí.

Spojené štáty sú v Sýrii oficiálne prítomné, aby radili a poskytovali výzbroj Sýrskym demokratickým silám, ktoré tam bojujú proti džihádistickej organizácii Islamský štát (IS).

Varovanie Bieleho domu z dnešnej noci prišlo práve v čase vystupňovania napätia medzi sýrskym režimom a sýrskymi silami podporovanými Spojenými štátmi.

Napätie sa prejavilo aj v rovine vojenskej konfrontácie - napríklad keď Spojené štáty 18. júna na východe Sýrie zostrelili vojenské lietadlo sýrskej vládnej armády. Svoju akciu zdôvodnili tým, že vládne lietadlo ohrozovalo spojencov Američanmi vedenej koalície.

Okrem toho od začiatku mája americké sily v oblasti at-Tanf pri hraniciach Sýrie s Irakom a Jordánskom najmenej trikrát bombardovali pozície provládnych jednotiek, ktoré údajne ohrozovali vojakov koalície.