< sekcia Zahraničie

Počasie na Vianoce 2015 pripomína v Európe i v USA skôr jar

Kone spásajú trávu pod dvojitou dúhou po prudkej búrkovej prehánke neďaleko mesta Born am Darss na severovýchode Nemecka 23. decembra 2015. V Nemecku je na december mimoriadne teplé počasie. Foto: TASR/AP

Neobvyklé oteplenie registrujú aj obyvatelia a návštevníci Moskvy.


Washington/Berlín/Atény/Moskva 24. decembra (TASR) - Príroda ponúka počas tohtoročných vianočných sviatkov vo viacerých lokalitách planéty namiesto bielej snehovej pokrývky skôr ukážky jarného počasia. Platí to nielen o starom kontinente, ale napríklad aj o Spojených štátoch.

Prognózy meteorológov na Štedrý deň hovoria o teplotných rekordoch. Ortuť teplomerov by vraj mohla vo viacerých štátoch na východnom pobreží USA vystúpiť až na 24 stupňov Celzia, čo by znamenalo prekonanie doterajšieho teplotného rekordu v tento sviatočný deň z roku 1933.

Naopak, na severnej časti západného pobrežia USA sa očakávajú mimoriadne intenzívne dažďové zrážky, a to aj z hľadiska tejto oblasti zvyknutej v tomto ročnom období na počasie bohaté na zrážky.

V štáte Oregon si rozmary prírody vyžiadali už tri obete, v meste Portland zasa zaznamenali najvyšší mesačný objem zrážok práve v decembri, a to už týždeň pred jeho skončením. Značné množstvo zrážok zaznamenali aj v meste Seatlle v štáte Washington.

Teplo je aj v Európe

Biele Vianoce nemožno očakávať ani v Nemecku, pričom so snehovou nádielkou tu nerátajú ani do konca kalendárneho roka 2015.

Tamojšia meteorologická služba ráta v predpovedi na sviatočné dni s teplotami od 10 do 16 stupňov Celzia.

Denný teplotný rekord spolkovej republiky však nie je v ohrození, pretože 18,9 stupňa Celzia z Freiburgu spred troch rokov dnes v Nemecku nenamerali ani v tých najteplejších oblastiach.

December 2015 sa však ešte môže stať najteplejším posledným mesiacom roka v Nemecku od začiatku pravidelných meteorologických meraní.

Podstatne miernejšie počasie ako inokedy hlásia aj z iných európskych štátov.

V Grécku nie je napríklad zriedkavosťou, že ortuť teplomerov prekročí v priebehu dňa hranicu 20 stupňov Celzia.

Neobvyklé oteplenie registrujú aj obyvatelia a návštevníci Moskvy, pretože tam činí priemerná denná teplota aktuálne sedem stupňov nad nulou, kým priemerná decembrová hodnota je šesť stupňov pod bodom mrazu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.