< sekcia Zahraničie

Pohreb alžírskeho národného hrdinu prilákal desaťtisíce ľudí

Na snímke desaťtisíce Alžírčanov sa prišli v piatok 1. januára 2016 na pohrebný obrad na severe Alžírska rozlúčiť s národným hrdinom Husajnom Ajt Ahmadom, ktorý zomrel 23. decembra vo švajčiarskom Lausanne. Ajt Ahmad bol jednou z vedúcich postáv vo vojne o nezávislosť Alžírska, ktorá sa odohrala v rokoch 1954-1961. Foto: TASR/AP

Pohrebný obrad v dedine na severe Alžírska vyústil do chaosu, keď tamojšie horské cesty zaplnili davy ľudí v snahe uvidieť kolónu s rakvou.

Alžír 2. januára (TASR) - Desaťtisíce Alžírčanov sa prišli v piatok rozlúčiť s národným hrdinom Husajnom Ajt Ahmadom, ktorý zomrel 23. decembra vo veku 89 rokov vo švajčiarskom meste Lausanne. Pohrebný obrad v dedine na severe Alžírska vyústil do chaosu, keď tamojšie horské cesty zaplnili davy ľudí v snahe uvidieť kolónu s rakvou, informovala agentúra AP.

Ajt Ahmad bol jednou z vedúcich postáv vo vojne o nezávislosť Alžírska, ktorá sa odohrala v rokoch 1954-1961. Po skončení tohto konfliktu založil politickú stranu Front socialistických síl patriacu dodnes medzi významné sily alžírskej opozície. Značnú časť života strávil v európskom exile.

Ajt Ahmad bol posledným zo skupiny deviatich osobností uznávaných v Alžírsku ako hrdinovia vojny o nezávislosť od Francúzska. V súlade s jeho želaním dopravili jeho telo zo Švajčiarska do rodnej dediny v regióne Kabylia, kde ho mali pochovať vedľa Ahmadovej matky.

Členovia alžírskej vlády si uctili pamiatku Ajt Ahmada už na letisku v Alžíri. Chaotické pomery na samotnom mieste pohrebu však donútili vrcholných predstaviteľov odvolať svoju účasť.
Na snímke desaťtisíce Alžírčanov sa prišli v piatok 1. januára 2016 na pohrebný obrad na severe Alžírska rozlúčiť s národným hrdinom Husajnom Ajt Ahmadom, ktorý zomrel 23. decembra vo švajčiarskom Lausanne. Ajt Ahmad bol jednou z vedúcich postáv vo vojne o nezávislosť Alžírska, ktorá sa odohrala v rokoch 1954-1961.
Foto: TASR/AP

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.