Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Zahraničie

Poľsko bude vetovať reformu migračnej politiky EÚ

Na archívnej snímke migranti. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Protiimigračná rétorika je už dlhodobo dôležitou témou pre vládnucich konzervatívcov v Poľsku, kde sa v polovici októbra uskutočnia parlamentné voľby.

Varšava 5. októbra (TASR) — Poľský premiér Mateusz Morawiecki vo štvrtok kritizoval reformu spoločnej azylovej a migračnej politiky EÚ, na ktorej sa v stredu predbežne dohodli členské štáty. Morawiecki ju označil za "diktát" Bruselu a Berlína a prisľúbil, že v tejto súvislosti plánuje využiť právo veta. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

"Treba si položiť veľmi jasnú otázku: Prečo by sme mali súhlasiť s diktátom z Bruselu, s diktátom z Berlína?" spýtal sa Morawiecki pred odletom do Španielska, kde sa vo štvrtok a piatok koná summit Európskeho politického spoločenstva (EPC) a o deň neskôr neformálny summit EÚ. Reforma azylovej a migračnej politiky bude obom stretnutiam dominovať.

"S týmto diktátom nesúhlasíme, pretože nielenže problém nerieši, ale vytvára ešte väčší problém a znamená pozvať do Európy stovky lodí s nelegálnymi ekonomickými migrantmi," konštatoval poľský premiér.

Poznamenal, že nechce, aby sa z Poľska stala druhá Lampedusa, čím narážal na malý taliansky ostrov v Stredozemnom mori, kde po prekonaní Stredozemného mora dočasne končí množstvo migrantov z Afriky.

Protiimigračná rétorika je už dlhodobo dôležitou témou pre vládnucich konzervatívcov v Poľsku, kde sa v polovici októbra uskutočnia parlamentné voľby. Súčasne s voľbami sa koná aj referendum, v ktorom sa majú poľskí občania rozhodnúť, či súhlasia s reformovanou migračnou politikou Európskej únie.

Poľská opozícia vyzvala na bojkot avizovaného referenda v súvislosti s údajne zaujatou otázkou na hlasovacom lístku: "Ste za prijatie tisícov nelegálnych prisťahovalcov z Blízkeho východu a Afriky v súlade s povinným relokačným systémom, ktorý zaviedla európska byrokracia?"

Členské štáty EÚ sa v stredu dohodli na poslednej časti reformy spoločnej azylovej a migračnej politiky. Týka sa kľúčovej oblasti postupov v krízových situáciách a nepredvídaných okolnostiach. Schválená pozícia bude základom pre rokovania predsedníctva Rady EÚ s Európskym parlamentom o novom pakte o migrácii a azyle.