Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 1. máj 2024
< sekcia Zahraničie

Predstaviteľ Ústavu pamäti národa odstúpil pre obvinenia z hajlovania

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Historika Tomasza Greniucha začiatkom tohto mesiaca vymenovali za riaditeľa regionálnej pobočky IPN so sídlom vo Vroclavi v južnom Poľsku.

Varšava 22. februára (TASR) - Popredný predstaviteľ poľského Ústavu pamäti národa (IPN), ktorý dokumentuje zločiny nacizmu a komunizmu, odstúpil v pondelok z funkcie. Reagoval tak na zverejnenie fotografií, na ktorých verejne predvádzal nacistický pozdrav, informovala agentúra AFP.

Historika Tomasza Greniucha začiatkom tohto mesiaca vymenovali za riaditeľa regionálnej pobočky IPN so sídlom vo Vroclavi v južnom Poľsku. Zakrátko po tom sa na verejnosti začali objavovať fotografie spred niekoľkých rokov, na ktorých Greniuch hajloval na zhromaždeniach krajnej pravice.

Riaditeľ IPN Jaroslaw Szarek vo svojej reakcii označil za nemožné, aby Greniuch "pokračoval vo výkone svojej funkcie". Zároveň oznámil, že prijal jeho rezignáciu.

Rozhodnutie nominovať Greniucha do vysokej funkcie v IPN sa pre jeho niekdajšie väzby na krajnú pravicu stala terčom kritiky v Poľsku aj v zahraničí. Vedenie historického inštitútu však Greniuchovu nomináciu obhajovalo s argumentom, že sa za svoje činy ospravedlnil a že z jeho strany išlo len o "mladícku nerozvážnosť".

IPN bola založená v roku 1999 za účelom vyšetrovania a stíhania nacistických a komunistických zločinov v Poľsku.

Poľská nacionalistická vláda bola v minulosti obvinená zo spolitizovania úlohy IPN, vrátane vedenia kampane proti pripomínaniu si osobností z komunistickej éry, ktorí bojovali proti nacizmu.

Ako pripomína AFP, poľské oficiálne postoje k pohnutej minulosti krajiny boli v centre pozornosti aj začiatkom tohto mesiaca. Okresný súd vo Varšave vtedy rozhodol, že dvaja prominentní poľskí historici sa musia ospravedlniť žene, ktorej zosnulého strýka vo svojej práci skúmajúcej správanie Poliakov počas druhej svetovej vojny obvinili z kolaborácie s nacistami.

Od roku 2015, keď sa nacionalistická strana Právo a spravodlivosť (PiS) dostala k moci, sa snaží skôr poukazovať na hrdinstvo Poliakov a ich utrpenie počas vojny, poznamenáva agentúra AP. Kritici však zdôrazňujú, že vláda opomína skutočnosť, že niektorí Poliaci sa tiež podieľali na masovom vyvražďovaní židov.