Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Zahraničie

Ponta: Rumunsko nečelí mimoriadnemu tlaku migrantov

Victor Ponta, archívne foto Foto: TASR/AP

Za správny označil Victor Ponta postoj Rumunska, ktoré v Bruseli dalo najavo svoj nesúhlas s princípom prerozdeľovania utečencov na základe záväzných kvót.

Bukurešť 5. októbra (TASR) - Rumunsko nečelí mimoriadnemu tlaku migrantov. Tamojšie úrady dostali v priebehu roka 2015 približne rovnaký počet žiadostí o azyl ako v porovnateľnom období minulého roka.

Vo vystúpení na pôde parlamentu v Bukurešti to dnes vyhlásil predseda rumunskej vlády Victor Ponta.

Premiér pri prezentácii vládnej správy o migrácii informoval členov Poslaneckej snemovne, že v priebehu deviatich mesiacov zaregistrovali 944 žiadostí o azyl v porovnaní s vlaňajšími 900 žiadosťami, pričom v auguste obohatilo tento zoznam iba 18 dokumentov.

Rumunsko vrátilo od začiatku roka do vlasti 172 cudzincov, kým vlani to bolo v rovnakom čase 111 ľudí.

Tieto čísla, ako formuloval podľa tlačovej agentúry MTI Victor Ponta, signalizujú, že Rumunsko nemusí čeliť veľkému migračnému tlaku, veď prisťahovalectvo dosahuje približne rovnaký objem ako v uplynulých rokoch.

Premiér pripomenul, že v krajine sú zriadené dva záchytné tábory s kapacitou po 500 lôžok, ktoré by v prípade potreby mali pomôcť zvládnuť zvýšený nápor, avšak dodal, že doteraz ich nebolo potrebné využiť.

Na integráciu migrantov Rumunsko podľa slov predsedu tamojšej vlády nie je pripravené, preto došlo k zriadeniu grémia, ktoré navrhne potrebné zmeny legislatívy, preskúma možnosti integrácie v kooperácii s miestnymi orgánmi a podnikne kroky na potlačenie znovuožívajúcej populistickej a xenofóbnej diskusie v krajine.

Victor Ponta zdôraznil, že Rumunsko musí zmeniť mentalitu a v budúcnosti sa nesmie koncentrovať iba na prevenciu prisťahovalectva, ale aj na zriadenie mechanizmov vhodných na integráciu migrantov, pretože v dôsledku utečeneckej krízy sa situácia na starom kontinente výrazne zmenila.

Za hanbu označil premiér, že Rumunsko neinvestuje do politických utečencov v duchu zákona z roku 2006 ani jediné euro a signalizoval, že právne normy v tejto oblasti prejdú zmenami.

Za správny označil Victor Ponta postoj Rumunska, ktoré v Bruseli dalo najavo svoj nesúhlas s princípom prerozdeľovania utečencov na základe záväzných kvót, avšak za chybu označil, že balkánska krajina hlasovala spoločne s Maďarskom a Slovenskom proti ostatným členským krajinám únie. Odteraz by aj Rumunsko malo mať konštruktívny európsky postoj, solidárny s EÚ, dodal.