< sekcia Zahraničie

Porošenko hrozí BBC žalobou za článok o zaplatenej schôdzke s Trumpom

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko. Foto: TASR/AP

Tá napísala, že osobný právnik prezidenta USA prijal tajnú platbu vo výške najmenej 400.000 dolárov, aby zaistil rozhovory medzi šéfom Bieleho domu a ukrajinskou hlavou štátu Petrom Porošenkom.

Kyjev 24. mája (TASR) - Za falošnú správu označila administratíva ukrajinského prezidenta Petra Porošenka stredajší článok spravodajskej stanice BBC. Tá napísala, že osobný právnik amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen prijal tajnú platbu vo výške najmenej 400.000 dolárov, aby zaistil rozhovory medzi šéfom Bieleho domu a ukrajinskou hlavou štátu Petrom Porošenkom.

"Do očí bijúca lož, očierňovanie a podvrh. Takto vnímame dezinformáciu, že stretnutie prezidentov Ukrajiny a USA bolo organizované za peniaze. Summit Ukrajiny a USA v júni 2017 bol usporiadaný výlučne prostredníctvom oficiálnych diplomatických kanálov, obzvlášť cez veľvyslanectvo Ukrajiny v USA," uviedla Porošenkova administratíva.

Podľa agentúry Ukrinform zároveň vyjadrila presvedčenie, že ide o osobný útok voči prezidentom oboch krajín, ale aj kampaň s cieľom diskreditovať ukrajinsko-americké vzťahy. Žiada, aby BBC poprela pravdivosť svojho článku, inak "si vyhradzujeme právo podať súdnu žalobu".

Schôdzka medzi Trumpom a Porošenkom sa konala v júni 2017 v Bielom dome. Vyplatenie sumy Cohenovi, ktorý nie je registrovaným zástupcom Ukrajiny, ako to vyžadujú americké zákony, zariadili sprostredkovatelia Porošenka, informovala BBC s odvolaním sa na svoje zdroje v Kyjeve blízke zainteresovaným osobám.

BBC zverejnila aj svedectvo nemenovaného vysokopostaveného spravodajského dôstojníka z Porošenkovej administratívy, ktorý opísal, čo sa dialo pred schôdzkou oboch prezidentov v Bielom dome.

Podľa tohto zdroja bol Cohen prizvaný preto, lebo registrovaní lobisti Ukrajiny a jej veľvyslanectvo vo Washingtone by mohli zariadiť pre Porošenka nanajvýš krátke odfotografovanie sa s Trumpom. Porošenko ale potreboval niečo, čo by bolo možné vykresliť ako "rozhovory".

Ukrajinský prezident sa preto rozhodol zriadiť tajný kanál k Trumpovi. Úloha bola zverená bývalému poradcovi, ktorý požiadal o pomoc lojálneho ukrajinského poslanca. Tento poslanec využil osobné kontakty v židovskej charite v štáte New York - Port of Washington Chabad. Toto nakoniec viedlo k Michaelovi Cohenovi, ktorý zinkasoval 400.000 dolárov.

Nič nenasvedčuje tomu, že by Trump o tejto platbe vedel, poznamenala BBC.

Spravodajská stanica uviedla, že jej druhý zdroj v Kyjeve poskytol rovnaké podrobnosti o prípade, iba s tým rozdielom, že Cohen dostal 600.000 dolárov.

Keď Porošenko vlani v júni odlietal do Washingtonu, stále nevedel, koľko času mu Trump venuje. Podľa oficiálneho programu Bieleho domu sa mal Porošenko "zastaviť" v Oválnej pracovni, zatiaľ čo Trump mal stretnutia s personálom. Tie pokračovali do ranných hodín a ukrajinská strana bola už nahnevaná, že Cohen zobral peniaze za niečo, čo nedokáže zariadiť. Až do posledného okamihu si tak ukrajinský líder nebol istý, či sa vyhne poníženiu.

Porošenkovi sa napokon uľavilo, keď ho Trump prijal v Oválnej pracovni. Chválil sa, že sa stretol s novým americkým prezidentom skôr ako ruský prezident Vladimir Putin. Následne pred Severným stĺporadím Bieleho domu usporiadal triumfálnu tlačovú konferenciu.

Krátko po tom, ako sa ukrajinský prezident vrátil domov, jeho protikorupčná agentúra zastavila vyšetrovanie bývalého šéfa Trumpovej volebnej kampane Paula Manaforta za získanie miliónov dolárov od ukrajinskej proruskej Strany regiónov, uviedla BBC.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.