< sekcia Zahraničie

Viac by o rekonštrukcii poľskej vlády mohlo byť známe vo štvrtok večer

Poľská premiérka Beata Szydlová. Foto: TASR/AP

K personálnym zmenám na vládnych postoch dôjde podľa slov šéfa parlamentnej frakcie Právo a spravodlivosť a podpredsedu Sejmu Ryszarda Terleckeho na budúci týždeň.

Varšava 7. decembra (TASR) - Vedenie poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) rozhodne vo štvrtok večer, či sa avizovaná rekonštrukcia vládneho kabinetu dotkne i funkcie premiérky. V rozhovore pre spravodajský kanál verejnoprávnej televízie TVP Info to uviedol šéf parlamentnej frakcie PiS a podpredseda Sejmu Ryszard Terlecki.

K personálnym zmenám na vládnych postoch dôjde podľa jeho slov na budúci týždeň.

Terlecki krátko predtým pre súkromnú spravodajskú televíziu TVN24 uviedol, že meno nového šéfa vlády bude s určitosťou známe vo štvrtok.

Hovorkyňa PiS Beata Mazureková však vo štvrtok povedala, že sa stále definitívne nerozhodlo o možnej demisii vlády, respektíve zmene na jej čele. O prípadnej rekonštrukcii kabinetu bude PiS informovať vo vyhlásení po skončení rokovania svojho vedenia.

V štvrtok popoludní sa vo Varšave stretli v sídle PiS predseda strany Jaroslaw Kaczynski a premiérka Beata Szydlová. Neskôr sem dorazil aj vicepremiér Mateusz Morawiecki, o ktorom sa hovorí ako o možnom budúcom predsedovi poľskej vlády.

Ešte predtým sa s predsedom PiS a premiérkou z vlastnej iniciatívy stretol prezident Andrzej Duda, ktorý podľa poľských médií vyjadril pri tejto príležitosti očakávanie, že otázka rekonštrukcie vlády sa rýchlo vyrieši.

V Sejme sa vo štvrtok diskutovalo aj o návrhu poslancov opozičnej Občianskej platformy na vyjadrenie nedôvery vlády, ktorý však neprešiel.

Hovorkyňa PiS ešte v priebehu utorka potvrdila existenciu návrhu, aby sa predsedom poľskej vlády stal doterajší vicepremiér a minister pre rozvoj a financie Mateusz Morawiecki.

Ten už v pondelok chýbal v Bruseli na rokovaní ministrov financií členských krajín EÚ a do jej sídelného mesta neprišiel v rozpore s plánmi ani v utorok. Žiadny relevantný zdroj však zatiaľ nepotvrdil, že by zrušenie jeho cesty priamo súviselo s pripravovanou rekonštrukciou vlády.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.