< sekcia Zahraničie

Poslanci Dolnej snemovne budú hlasovať o kľúčovej dohode o brexite

Dolná snemovňa britského parlamentu, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Mayová a ostatných 27 lídrov EÚ schválili takmer 600-stranovú dohodu o brexite koncom novembra po 18 mesiacoch náročných rokovaní.

Londýn 15. januára (TASR) - Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu budú v utorok hlasovať o dohode o odchode Británie z Európskej únie. Ak dohodu neschvália, Británia 29. marca opustí EÚ bez dohody, čo by podľa premiérky Theresy Mayovej mohlo viesť k "paralýze", ktorá by znamenala zotrvanie Británie v Únii, napísala agentúra AFP.

V pondelok, deň pred kľúčovým hlasovaním v Dolnej snemovni, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk v spoločnom liste adresovanom Mayovej opäť zdôraznili, že Únia dohodu o tzv. brexite, ktorú vyrokovala vlani s britskou vládou, už nebude otvárať. V liste jej tiež poskytli ubezpečenia ohľadom najkontroverznejšieho ustanovenia celej dohody, ktorým je tzv. írska poistka.

Vo svojom príhovore v stredoanglickom meste Stoke-on-Trent Mayová v pondelok vyjadrila presvedčenie, že dohoda, ktorú jej vláda s EÚ vlani uzavrela, je najlepšou alternatívou pre odchod Británie z EÚ a zaslúži si podporu členov Dolnej snemovne.

"Som presvedčená, že poslanci parlamentu majú teraz tie najjednoznačnejšie ubezpečenia, že táto dohoda je najlepšia a zaslúži si ich podporu," povedala britská premiérka v meste Stoke, ktorého obyvatelia hlasovali v referende v júni 2016 za odchod Británie z EÚ. Mayová tiež poslancov pred utorňajším hlasovaním varovala, že pravdepodobnejšie, ako brexit bez dohody je, že sa odchod Británie z EÚ vôbec neuskutoční.

Najväčším problémom dohody o brexite zostáva podľa britských médií tzv. írska poistka, ktorá by začala platiť po takzvanom prechodnom období po brexite. To sa začne 30. marca tohto roku a skončiť by sa malo 31. decembra 2020. Juncker a Tusk v liste premiérku Mayovú ubezpečili, že v prípade nutnosti sú ochotní pristúpiť na jeho predĺženie.

V dohode o brexite figuruje poistka ako záložné riešenie v prípade, že sa Británii a ostatným 27 krajinám EÚ nepodarí vyrokovať iné zabezpečenie voľnej hranice medzi Írskou republikou a Severným Írskom, ktoré je súčasťou Veľkej Británie.Aplikácia poistky by znamenala, že Británia zostane súčasťou jednotného colného priestoru s Úniou, s čím nesúhlasí viacero konzervatívnych poslancov, a takéto riešenie je absolútne neprijateľné pre severoírsku Demokratickú unionistickú stranu (DUP), ktorej poslanci Mayovej konzervatívcov v parlamente podporujú. Záruky ohľadom poistky zo strany EÚ Mayová poslancom sľúbila, keď odložila hlasovanie o dohode o brexite pôvodne naplánované na 11. decembra. Premiérka vtedy usúdila, že v danej podobe poslanci dohodu s najväčšou pravdepodobnosťou neschvália.

Svoje úsilie vystupňovali minulý týždeň aj odporcovia brexitu v britskom parlamente, ktorí sa chcú za každú cenu vyhnúť perspektíve, že Británia 29. marca opustí EÚ bez dohody. Mayová dlhodobo argumentuje tým, že jedinou možnosťou, ako sa vyhnúť tvrdému brexitu, je podporiť verziu, ktorú s Bruselom dohodla jej vláda. "Ak je odchod bez dohody taký zlý, za aký ho pokladáte, bolo by vrcholom nezodpovednosti urobiť čokoľvek iné, ako podporiť moju dohodu," oslovila britská premiérka odporcov brexitu.

V súvislosti so silnejúcimi hlasmi volajúcimi po odklade brexitu alebo novom referende o brexite však Mayová povedala: "Podľa môjho názoru je v tejto chvíli pravdepodobnejším výsledkom paralýza parlamentu a riziko, že k nijakému brexitu nedôjde."

Mayová a ostatných 27 lídrov EÚ schválili takmer 600-stranovú dohodu o brexite koncom novembra po 18 mesiacoch náročných rokovaní. Dohoda, ktorá podľa vlády reflektuje výsledky referenda z 23. júna 2016, keď za brexit hlasovalo 51,89 účastníkov plebiscitu, však v Británii vyvolala vlnu nevôle, pričom najväčším kameňom úrazu sa stala práve írska poistka. Ubezpečenia EÚ o tomto mechanizme pokladá za nedostatočné aj opozičná Labouristická strana, ktorá uprednostňuje zotrvanie Británie v colnej únii.

"Premiérka opäť raz nesplnila sľub," uviedol na margo záruk EÚ labouristický tieňový minister pre brexit Keir Starmer, ktorý dodal, že ak poslanci v utorok Mayovej dohodu neschvália, labouristi budú v parlamente iniciovať hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde. Ak by vláda v hlasovaní neuspela, parlamentné strany by mali 14 dní na to, aby našli alternatívu, ktorá by získala dôveru väčšiny poslancov. V opačnom prípade by sa museli konať predčasné voľby.

V súvislosti s dohodou pre nesúhlas s jej znením odstúpilo viacero ministrov a štátnych tajomníkov Mayovej vlády vrátane ministra pre brexit Dominica Raaba a ministerky práce Esther McVeyovej.

Prehľad udalostí spojených s tzv. brexitom a so schvaľovaním príslušnej dohody.


23. júna 2016 - Občania v referende odhlasovali vystúpenie Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie (EÚ), označované neformálne ako brexit.

24. júna 2016 - Výsledky potvrdili, že britskí voliči v referende rozhodli o vystúpení svojej krajiny z EÚ. Za brexit hlasovalo 51,9 percenta zúčastnených voličov, za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ 48,1 percenta. Účasť dosiahla 72,2 percenta.

Vzhľadom na výsledky referenda britský premiér David Cameron ohlásil, že odstúpi z postu premiéra. Vo funkcii ho vystriedala Theresa Mayová.

13. júla 2016 - Kráľovná Alžbeta II. prijala demisiu britského premiéra Davida Camerona. Ihneď nato prišla do kráľovského paláca nová predsedníčka Konzervatívnej strany Theresa Mayová, ktorú kráľovná poverila zostavením novej vlády.

13. marca 2017 - Britský parlament schválil v pôvodnej podobe návrh zákona o brexite. O tri dni na to ho odobrila kráľovná Alžbeta II.

29. marca 2017 - Spojené kráľovstvo oficiálne listom oznámilo uplatnenie článku 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa začal proces odchodu krajiny z EÚ. List prevzal v Bruseli od britského veľvyslanca Tima Barrowa predseda Európskej rady Donald Tusk.

8. júna 2017 - Britskí voliči hlasovali v predčasných parlamentných voľbách. Konzervatívna strana britskej premiérky Theresy Mayovej prišla vo voľbách o absolútnu väčšinu v parlamente, zostala však najsilnejším subjektom.

9. júna 2017 - Britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že zostane vo funkcii po tom, ako dostala od kráľovnej Alžbety II. súhlas s vytvorením menšinovej vlády.

19. júna 2017 – Rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ sa začali dobre, vyhlásil po prvom dni rokovaní s Britániou hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. Konečný dátum brexitu bol stanovený na 29. marca 2019.

8. decembra 2017 - Predstavitelia britskej vlády a Európskej komisie (EK) dosiahli v Bruseli prvý prelom v otázke dohody o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ, oznámili britská premiérka Theresa Mayová a predseda EK Jean-Claude Juncker. Premiérka vyhlásila, že dohoda o brexite zabezpečí práva pre tri milióny občanov EÚ žijúcich v Británii.

20. decembra 2017 - Prechodné obdobie po oficiálnom vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ by nemalo presiahnuť 31. december 2020. Oznámil to hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

14. novembra 2018 – Britská vláda schválila návrh dohody o brexite.

22. novembra 2018 – Britská strana aj EÚ sa konečne dohodli na podobe politickej deklarácie, ktorá bude upravovať vzťahy oboch strán po brexite. Spolu s 585-stranovou dohodou o brexite mal dokument schváliť spoločný summit EÚ 25. novembra.

- Text politickej deklarácie poslal Donald Tusk predstaviteľom všetkých členských štátov EÚ. Podľa nej by sa mali vzťahy medzi Britániou a Úniou zakladať na rovnováhe práv a povinností.

25. novembra 2018 - Lídri EÚ schválili na mimoriadnom summite v Bruseli dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie a politickú deklaráciu o budúcich vzťahoch medzi Britániou a Úniou. Oznámil to predseda Európskej rady Donald Tusk.

10. decembra 2018 - Súdny dvor Európskej únie (ECJ) rozhodol, že Británia môže jednostranne prerušiť svoj odchod z Európskej únie, ktorý sa riadi článkom 50 Lisabonskej zmluvy.

- Britská premiérka Theresa Mayová odložila hlasovanie poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu o predbežnej dohode o brexite, ktoré sa malo konať 11. decembra. Premiérka nemala pre dohodu dostatočnú podporu ani v radoch poslancov vlastnej Konzervatívnej strany, preto hlasovanie presunula.

12. decembra 2018 - Britská premiérka Theresa Mayová si po hlasovaní o vyjadrení nedôvery udržala pozíciu líderky Konzervatívnej strany. Hlasovanie o vyslovení nedôvery Mayovej bolo iniciované po tom, ako sa za jej odchod vyslovilo viac ako 48 (15 percent) z 315 konzervatívnych členov Dolnej snemovne britského parlamentu. Premiérku podporilo 200 konzervatívnych poslancov Dolnej snemovne parlamentu, proti nej sa vyjadrilo 117 poslancov.

17. decembra 2018 - V Dolnej snemovni britského parlamentu premiérka Theresa Mayová avizovala, že poslanci britského parlamentu budú pokračovať v rozprave o dohode o vystúpení Británie z EÚ v týždni po 7. januári. Hlasovanie by sa malo konať v týždni medzi 14. a 20 januárom.

18. decembra 2018 - Britská vláda oznámila, že začne v plnom rozsahu implementovať plány pre prípad odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody. Vláda zároveň začne firmy a občanov vyzývať, aby sa pripravili na možnosť neriadeného brexitu. Premiérkina hovorkyňa zopakovala, že prioritou vlády zostáva riadený brexit, čo je podľa nej najpravdepodobnejší scenár.

19. decembra 2018 - EK schválila záložný plán pre prípad tzv. tvrdého brexitu, čiže odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ bez politickej dohody. Záložný plán sa týka ochrany obchodných záujmov, zabezpečenia dopravných spojov a základných finančných transakcií. Tieto opatrenia by mali trvať 100 dní.

14. januára 2019 - V prípade, ak parlament odmietne ňou dosiahnutú dohodu o brexite, je podľa britskej premiérky Theresy Mayovej pravdepodobnejšie, že Spojené kráľovstvo pozastaví proces odchodu z EÚ, než by malo odísť bez dohody.

- Akákoľvek žiadosť Spojeného kráľovstva opustiť EÚ po 29. marci by si vyžadovala súhlas všetkých členských štátov EÚ. Uviedol to Preben Aamann, hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska. EÚ sa podľa denníka The Guardian pripravuje na možnosť odloženia brexitu o niekoľko mesiacov, pretože je pravdepodobné, že britský parlament neschváli politickú dohodu o brexite.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.