< sekcia Zahraničie

Potvrdené: Merkelová bude opäť kandidovať, chce ďalej slúžiť Nemecku

Nemecká kancelárka a šéfka Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Angela Merkelová počas schôdze vedenia strany v Berlíne 20. novembra 2016. Foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová potvrdila dnes, že sa bude uchádzať aj o štvrté funkčné obdobie v úrade.

Berlín 20. novembra (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes verejne potvrdila, že sa bude uchádzať aj o štvrté funkčné obdobie v úrade. Informovala o tom agentúra DPA.

"Chcem ďalej slúžiť Nemecku... v týchto ťažkých a neistých časoch," uviedla nemecká líderka na tlačovej konferencii v Berlíne. "Som pripravená viesť volebnú kampaň, ktorá bude odlišná od ktorejkoľvek predtým," dodala.

Informácie o ďalšej kandidatúre tejto političky unikli už skôr z prostredia straníckych zdrojov Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU), na čele ktorej Merkelová stojí.

"O tomto rozhodnutí som premýšľala doslova donekonečna... som však znovu pripravená kandidovať do úradu," povedala po rokovaniach s najvyššími predstaviteľmi strany v centrále CDU.

Budúce všeobecné voľby budú "omnoho ťažšie, než ktorékoľvek predtým," pripustila Merkelová a doplnila, že v súčasnosti čelí "výzvam zo všetkých strán". Obzvlášť silným je však tlak z pravého politického spektra, dodala s tým, že nemecká spoločnosť je podľa nej "silne polarizovaná".

Líderka kresťanských demokratov v uplynulých mesiacoch čelila množstvu ťažkostí - od kritiky svojho riešenia migračnej krízy po upadajúcu podporu zo strany verejnosti na pozadí vzostupu pravicovo-populistických nálad v Nemecku. Napriek tomu 62-ročná Merkelová zostáva v rámci vedenia CDU stále bez reálneho konkurenta.

Svojim spolustraníkom zároveň oznámila, že sa hodlá znova uchádzať o post predsedníčky CDU. Nové vedenie tohto subjektu má byť podľa DPA vymenované po hlasovaní na zjazde strany 6. decembra.

Všeobecné voľby v Nemecku by sa mali konať na jeseň 2017.

Merkelová sa stala v roku 2005 prvou kancelárkou Nemecka. Zároveň je prvou líderkou znovuzjednoteného Nemecka, ktorá vyrastala v bývalom komunistickom Východnom Nemecku (NDR).

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.