< sekcia Zahraničie

Poradcovia USA, Južnej Kórey a Japonska hovorili o KĽDR a summitoch

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Účastníci sa podľa oznámenia zo Soulu zhodli, že je dôležité nezopakovať omyly z minulosti.

Soul 19. marca (TASR) - Hlavní poradcovia pre národnú bezpečnosť zo Spojených štátov, Južnej Kórey a Japonska viedli počas uplynulého víkendu rozhovory o Severnej Kórei a "úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova". Oznámila to v pondelok miestneho času kancelária juhokórejského prezidenta Mun Če-ina.

Šéf juhokórejského Národného bezpečnostného úradu Čong Ui-jong, poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť H.R. McMaster a poradca japonského premiéra pre národnú bezpečnosť Šótaró Jači sa stretli v americkom San Franciscu v dňoch 17.-18. marca.

Cieľom schôdzky bolo prediskutovať plánované summity lídrov oboch Kóreí, ako aj severokórejského vodcu Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Účastníci sa podľa oznámenia zo Soulu zhodli, že "je dôležité nezopakovať omyly z minulosti" a dohodli sa na úzkej spolupráci v najbližších týždňoch, informovali agentúry Reuters a Jonhap.

Pre juhokórejského predstaviteľa Čong Ui-jonga ide o druhú cestu do USA, odkedy začiatkom marca navštívil Pchjongjang ako osobitný vyslanec juhokórejského prezidenta a viedol tam rozhovory s Kim Čong-unom, ktorý navrhol medzikórejský summit koncom budúceho mesiaca.

Kim Čong-un tiež navrhol stretnutie s Trumpom, ktoré by bolo vôbec prvou schôdzkou vrcholných predstaviteľov Spojených štátov a Severnej Kórey.

Trump ponuku na stretnutie s Kimom prijal, keď ho o nej Čong Ui-jong nedávno informoval. Americko-severokórejský summit by sa podľa očakávaní mal konať v máji.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.