< sekcia Zahraničie

Premiér Netanjahu začal po protestoch proti násiliu na ženách konať

Na archívnej snímke Benjamin Netanjahu. Foto: TASR/AP

Izraelský premiér v stredu nariadil vláde, aby vypracovala návrh zákona, podľa ktorého by osoby odsúdené alebo podozrivé z domáceho násilia boli sledované GPS náramkami.

Jeruzalem 5. decembra (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v stredu zaviazal urýchliť postup prijímania zákona proti domácemu násiliu páchanému na ženách. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Netanjahu stredajšími krokmi reagoval na protesty desaťtisícov obyvateľov Izraela, ktorí v utorok demonštrovali proti podľa nich nedostatočnej odozve vlády na prípady násilia páchaného na ženách.

Izraelský premiér v stredu nariadil vláde, aby vypracovala návrh zákona, podľa ktorého by osoby odsúdené alebo podozrivé z domáceho násilia boli sledované GPS náramkami. Tie by zabezpečili dodržiavanie nariadených obmedzení.

Netanjahu uviedol, že násilie páchané na ženách je ako "ako teror v každom ohľade", a prisľúbil tvrdšie tresty pre páchateľov.

Viaceré ženské organizácie vyzvali v utorok Netanjahuovu vládu, aby poskytla sľubovaných 67 miliónov eur na program ochrany žien pred násilím.

Netanjahu sa dostal minulý týždeň pod paľbu kritiky, keďže hlasoval proti návrhu na zriadenie parlamentnej komisie, ktorá by sa tejto záležitosti venovala.

Protesty podporilo približne 300 podnikov a verejných inštitúcií.

Podľa zverejnených údajov zomrelo v Izraeli od začiatku tohto roka v dôsledku domáceho násilia 24 žien. Mnohé z nich pritom políciu o obavách o svoju bezpečnosť predtým informovali.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.