< sekcia Zahraničie

Prezident Van der Bellen sa bude informovať o koaličných rokovaniach

Na archívnej snímke Alexander Van der Bellen. Foto: TASR/AP

Už skôr prenikli na verejnosť informácie z pravdepodobných strán budúcej koalície, že nová rakúska vláda by mohla vzniknúť ešte pred vianočnými sviatkami.

Viedeň 13. decembra (TASR) - Predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz, ktorý je poverený zostavením budúcej vlády, bude o aktuálnom stave rozhovorov ním vedeného subjektu a Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) informovať vo štvrtok hlavu štátu.

Rakúsky spolkový prezident Alexander Van der Bellen pozval Kurza na štvrtkové predpoludnie do svojho sídla v Hofburgu, aby získal aktuálne informácie o stave koaličných rokovaní.

Už skôr prenikli na verejnosť informácie z pravdepodobných strán budúcej koalície, že nová rakúska vláda by mohla vzniknúť ešte pred vianočnými sviatkami, pričom sa ako konkrétny termín spomínal 20. december.

Aj najvyšší rakúsky predstaviteľ sa nechal počuť, že zloženie ústavou predpísaného sľubu novej vlády by bolo "žiaduce" ešte pred Vianocami. Pre prezidenta Van der Bellena je však podľa vlastných slov dôležitejšie, aby bol v poriadku obsah jej programového vyhlásenia.

Van der Bellen sa vyjadril, že predpokladá predloženie prijateľných návrhov kandidátov na členov budúceho kabinetu Sebastianom Kurzom. Tie osobnosti spomedzi nich, ktoré nepozná, by si ešte pred nástupom do úradu chcel pozvať do sídla hlavy štátu, aby sa s nimi zoznámil osobne.

Rakúsky prezident už skôr avizoval, že predstaviteľov slobodných z FPÖ, Haralda Vilimského a Johanna Gudenusa, za členov vlády nevymenuje, ďalšie možné podobné prípady však nechcel menovať.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.