Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. máj 2024Meniny má Hermína
< sekcia Zahraničie

Prezident Zimbabwe Mnangagwa obhájil svoj mandát

Priaznivci prezidenta Emmersona Mnangagwu oslavujú po tom, čo ho zimbabwianska volebná komisia v Harare v Zimbabwe v sobotu 26. augusta 2023 vyhlásila za víťaza. Bolo by to druhé a posledné päťročné funkčné obdobie Mnangagwu po víťazstve v sporných prieskumoch verejnej mienky v roku 2018. Foto: TASR/AP

Znovuzvolený prezident sa vyhol druhému kolu volieb vďaka tomu, že získal viac ako polovicu odovzdaných hlasov.

Harare 27. augusta (TASR) - Prezident juhoafrickej krajiny Zimbabwe Emmerson Mnangagwa bol opätovne zvolený do funkcie, so ziskom 52,6 percent hlasov odovzdaných v tohtotýždňových prezidentských voľbách si zabezpečil druhé funkčné obdobie. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP odvolávajúca sa na tamojšiu volebnú komisiu.

Mnangagwov hlavný súper a líder opozície Nelson Chamisa získal vo voľbách 44 percent hlasov. Mnangagwa ho porazil aj v sporných prezidentských voľbách v roku 2018.

Znovuzvolený prezident sa vyhol druhému kolu volieb vďaka tomu, že získal viac ako polovicu odovzdaných hlasov.

Celkovo sa o post prezidenta uchádzalo dvanásť kandidátov a volebná účasť dosiahla 69 percent.

Prezidentské voľby, ktoré sa konali v stredu a štvrtok, však boli poznamenané rôznymi oneskoreniami, čo vyvolalo obvinenia opozície z falšovania výsledkov a potláčania volebného práva. Zahraniční pozorovatelia v piatok uviedli, že voľby nespĺňali regionálne a medzinárodné normy.

Mnangagwa je na čele krajiny od roku 2017, keď po vojenskom prevrate nahradil dlhoročného lídra Roberta Mugabeho. Mnangagwa bol blízkym spolupracovníkom exprezidenta a pred prevratom pôsobil ako viceprezident.

Zimbabwe s približne 15 miliónmi obyvateľov má bohaté ložiská nerastných surovín vrátane lítia, ktoré je kľúčovou súčasťou batérií pre elektronické automobily. Dozorné orgány však upozorňujú na rozšírenú korupciu a zlé riadenie, ktoré obmedzujú potenciál krajiny.

Táto juhoafrická krajina už roky čelí sankciám zo strany USA a Európskej únie za údajné porušovanie ľudských práv, ktoré vládnuca strana odmieta. EÚ zaviedla sériu reštriktívnych opatrení voči tejto juhoafrickej krajine v roku 2002 v reakcii na potláčanie opozície a odnímanie pôdy belošským farmárom.