Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Už dnes: V prezidentských primárkach v New Hampshire môže vyhrať Trump

Republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump. Foto: TASR/AP

Jeho vyzývateľmi sú opäť senátor Cruz či jeho kolega Marco Rubio z Floridy.

Bedford 9. februára (TASR) - Voliči v americkom štáte New Hampshire začali dnes hlasovať v tzv. primárkach, v ktorých sa bojuje o stranícke nominácie do volieb prezidenta USA.

V tábore republikánov sa očakáva súboj medzi favorizovaným realitným magnátom Donaldom Trumpom a senátorom Tedom Cruzom, ktorý minulý týždeň vyhral hlasovanie na volebnom zhromaždení (caucus) v štáte Iowa. U demokratov sa bude rozhodovať medzi Berniem Sandersom a Hillary Clintonovou, ktorá vyšla ako víťazka z "caucusu" demokratov v Iowe.

Podľa nového volebného zákona v štáte New Hampshire sa volebné miestnosti v obciach, kde žije menej ako sto ľudí, mohli otvoriť dnes hneď po polnoci (06.00 h SEČ) a zavrieť, keď odhlasuje posledný volič. Tak tomu bolo aj v obci Dixville Notch, kde štyria demokrati podporili Sandersovu kandidatúru, zatiaľ čo dva republikáni hlasovali za Trumpa a traja za guvernéra štátu Ohio Johna Kasicha.

Ostatné volebné miestnosti v štáte New Hampshire budú otvorené od 11.00 h do 19.00 h miestneho času (od 17.00 h SEČ do stredy 01.00 h SEČ). Prvé volebné výsledky sa očakávajú v stredu okolo 02.00 h SEČ.

Analytici očakávajú v New Hampshire pomerne vysokú účasť na voľbách, čo však môže skomplikovať nepriaznivé počasie, upozornila britská spravodajská spoločnosť BBC, podľa ktorej dnes v štáte husto sneží, fúka silný vietor a mrzne.

BBC tiež upozornila, že New Hampshire je síce so svojím 1,3 miliónom obyvateľov malým štátom americkej Únie, ale v straníckom hlasovaní má veľký význam, keďže spolu s voličmi štátu Iowa tamojší obyvatelia vyberajú možných kandidátov prezidentských volieb ako prví. Hlasovanie v týchto štátoch teda odzrkadľuje reálne nálady voličov lepšie ako prieskumy verejnej mienky.

Po skončení primárok v jednotlivých amerických štátoch sa v júli uskutočnia tzv. stranícke konventy, na ktorých stranícki delegáti na základe výsledkov volieb v jednotlivých štátoch zvolia a potvrdia prezidentského kandidáta tej-ktorej strany. Víťaz každej zo strán sa potom v novembri bude uchádzať vo voľbách o úrad prezidenta USA. Rozhodovať vo voľbách bude Zbor voliteľov, ktorých zvolia občania.