< sekcia Zahraničie

ANULOVANÉ: Sporné prezidentské voľby na Haiti sa budú opakovať

Ľudia stoja v rade pred volebnou miestnosťou počas prezidentských a parlamentných volieb v Port-au-Prince 25. októbra 2015. Foto: TASR/AP

Haiti je od 8. februára bez riadne zvoleného prezidenta. Úradujúcej hlave štátu Michelovi Martellymu sa totiž skončil mandát bez toho, aby bol zvolený jeho nástupca.

Port-au-Prince 7. júna (TASR) - Dočasná volebná rada v pondelok na odporúčanie nezávislej overovacej komisie anulovala sporné prezidentské voľby na Haiti a 9. október určila ako termín ich opakovaného prvého kola. Ak v ňom žiadny z kandidátov nezíska potrebný počet hlasov, uskutoční sa 8. januára druhé okolo, informovali agentúry DPA a AP.

Uvedené rozhodnutie je pokusom napraviť nezrovnalosti v prvom kole volieb z októbra 2015, ktoré túto chudobnú karibskú krajinu uvrhli do politickej krízy. Okrem iného sa vyskytlo veľké množstvo "zombie hlasov" od nesprávne registrovaných voličov.

Haiti je od 8. februára bez riadne zvoleného prezidenta. Úradujúcej hlave štátu Michelovi Martellymu sa totiž skončil mandát bez toho, aby bol zvolený jeho nástupca. Opozícia odmieta uznať víťazstvo vládneho kandidáta Jovenela Moiseho. Dočasnou hlavou štátu je tak stále predseda Senátu Jocelerme Privert.

Od vlaňajšieho decembra bolo rozhodujúce druhé kolo volieb medzi Moiseom a opozičným kandidátom Judom Célestinom dvakrát odložené kvôli násilným protestom a obvineniam opozície zo zmanipulovania hlasovania. Naposledy sa malo konať 24. apríla a nový prezident sa mal ujať funkcie 14. mája.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.