< sekcia Zahraničie

Pri pátraní po ponorke lokalizovali v Atlantiku neznámy objekt

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Radar v pátracom lietadle lokalizoval oblasť so zmenenou teplotou približne 70 metrov pod hladinou v južnej časti Atlantiku.

Buenos Aires 22. novembra (TASR) - Lietadlo americkej armády, zapojené do pátrania po stratenej argentínskej ponorke, spozorovalo v utorok na dne Atlantického oceánu neznámy objekt. Podľa agentúry DPA o tom informovali americké médiá.

Radar v pátracom lietadle lokalizoval oblasť so zmenenou teplotou približne 70 metrov pod hladinou v južnej časti Atlantiku. Lokalizovaný objekt môže byť podľa DPA hľadanou ponorkou ARA San Juan so 44 osobami na palube. Do lokalizovanej oblasti, ležiacej približne 300 kilometrov východne od prístavu Puerto Madryn v Patagónii, mieri malá ponorka, aby určila, o aký objekt ide.

Medializovanú správu argentínske ministerstvo obrany nekomentovalo.

Kontakt so 65-metrovou dieselelektrickou ponorkou nemeckej výroby so 44 osobami na palube sa prerušil 15. novembra v zálive San Jorge, keď sa počas návratu zo základne pri meste Ushuaia vracala do svojho domovského prístavu Mar del Plata. Plavidlo je súčasťou argentínskeho vojenského námorníctva od roku 1985. Od roku 2007 sa podrobovalo generálnej oprave, ktorá bola z dôvodu rozpočtových škrtov ukončená až v roku 2014.

Odborníci hovoria o tom, že riadiace a komunikačné zariadenia ponorky mohol ochromiť skrat. Nemajú však odpoveď na otázku, prečo nedošlo k automatickej aktivácii núdzového volania.

Do pátrania po zmiznutej ponorke sa zapojili posádky 16 lodí a desiatich lietadiel zo siedmich štátov. Pátraciu akciu počas víkendu a pondelka sťažovali vysoké vlny a silný vietor.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.