< sekcia Zahraničie

Pri útoku militantov v Mali zahynuli traja príslušníci misie OSN

Ilustračný záber. Foto: TASR/AP

Ďalších 14 príslušníkov mierovej misie a jeden civilný pracovník OSN utrpeli zranenia.

Bamako 24. novembra (TASR) - Traja vojaci zahynuli a ďalších 15 ľudí utrpelo zranenia pri útoku militantov na základňu mierovej misie OSN v Mali (MINUSMA), ku ktorému došlo približne 70 kilometrov západne od mesta Ménaka neďaleko hraníc s Nigerom. Informovala o tom agentúra AP.

Pri útoku, k zodpovednosti za ktorý sa doposiaľ nikto neprihlásil, zahynul jeden malijský a dvaja nigerskí vojaci. Ďalších 14 príslušníkov mierovej misie a jeden civilný pracovník OSN utrpeli zranenia. Útok si vyžiadal aj životy najmenej troch militantov.

Podľa predstaviteľa MINUSMA zranených príslušníkov mierovej misie, z ktorých 13 pochádza z Nigeru a jeden z Kambodže, ako aj civilného pracovníka OSN evakuovali v troch vrtuľníkoch.

Misia OSN v Mali, ktorú tvorí 15.000 vojakov a policajtov a má za úlohu stabilizovať túto západoafrickú krajinu, patrí medzi najnebezpečnejšie na svete. Najmä na severe Mali pôsobí teroristická organizácia al-Káida islamského Maghribu (AQMI) a ďalšie extrémistické skupiny.

V marci 2012 sa severu Mali po vojenskom prevrate zmocnili na istý čas islamskí militanti, kým proti nim v januári 2013 nezasiahli francúzski vojaci. Od novembra 2015 platí v Mali výnimočný stav, ktorý bol opakovane predlžovaný.

Francúzsko v tejto súvislosti tlačí na päť krajín regiónu Sahary, aby vytvorili spoločnú jednotku na boj proti džihádizmu. Tvorilo by ju 5000 mužov z Burkiny Faso, Čadu, Mali, Mauritánie a Nigérie. Problémom však je financovanie, keďže na uvedenie jednotky do bojaschopného stavu je potrebných približne 400 miliónov eur.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.