Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 17. máj 2024Meniny má Gizela
< sekcia Zahraničie

Princ Charles sa obáva o osud kresťanov na Blízkom východe

Britský princ Charles (vpravo) a jeho manželka Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu počúvajú prejav britskej kráľovnej Alžbety II. v britskom parlamente s trónnou rečou, v ktorej predstavila program vlády vo Westminsterskom paláci v Londýne 4. júna 2014. Foto: TASR/AP Photo

Britský princ Charles dnes vyjadril obavy, že na Blízkom východe zostane v dôsledku nepokojov a vojnových konfliktov žiť len veľmi málo kresťanov.

Londýn 8. februára (TASR) - Britský princ Charles dnes vyjadril obavy, že na Blízkom východe zostane v dôsledku nepokojov a vojnových konfliktov žiť len veľmi málo kresťanov.

Počas cesty po blízkovýchodnom regióne princ Charles pre spravodajskú spoločnosť BBC uviedol, že kresťania prenasledovaní islamskými extrémistami sú v "nanajvýš trýznivej situácii". Charles však súčasne poznamenal, že kresťania na Blízkom východe sú len jednou z mnohých prenasledovaných menšín po celom svete.

Zároveň vyslovil obavy, že problémy na Blízkom východe nepominú okamžite, preto existuje nebezpečenstvo, že kresťanov tam zostane "veľmi, veľmi málo". Aj preto vyzval na spoluprácu pri "stavaní mostov medzi náboženstvami".

Agentúra AP uviedla, že ak princ Charles vystrieda na tróne svoju matku, kráľovnú Alžbetu II., stane sa aj on nositeľom titulu "Obranca viery". Charles v tejto súvislosti poznamenal, že titul sa síce vzťahuje na anglikánsku vieru, ale domnieva sa, že by sa mohol chápať aj širšie - ako ochrana iných vierovyznaní.

Princ Charles začal v sobotu šesťdňovú cestu po Jordánsku a krajinách Perzského zálivu. V Ammáne sa v sobotu stretol s jordánskym kráľom Abdalláhom a zavítal medzi kresťanských utečencov z Iraku.

Následník britského trónu zavítal do Jordánska len niekoľko dní po tom, ako extrémisti z organizácie Islamský štát (IS) zaživa upálili jordánskeho pilota.

Podľa AP v radoch jednotiek IS v Sýrii bojujú stovky Britov. Sympatie mladých Britov k extrémizmu pritom Charles označil za alarmujúci jav, aj keď uznal, že v niektorých prípadoch je za touto radikalizáciou túžba po dobrodružstve a vzrušení prejavujúca sa v istom veku. Znepokojujúci je však podľa Charlesa vysoký počet ľudí, ktorí sa radikalizovali prostredníctvom internetu.