< sekcia Zahraničie

Protesty za nezávislosť Katalánska pokračujú, nasadia viac policajtov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Katalánske národné zhromaždenie vyzvalo občanov, aby vyšli do ulíc a vyjadrili svoj nesúhlas s postupom španielskej vlády, ktorého súčasťou sú razie a zatýkanie organizátorov referenda.

Madrid 22. septembra (TASR) - Stovky demonštrantov sa dnes zišli aj pred budovou súdu v meste Hospitalet de Llobregat v Katalánsku a žiadajú prepustenie predstaviteľov regionálnej vlády, ktorí sa ocitli vo väzbe v súvislosti s plánovaným referendom o nezávislosti tejto oblasti od Španielska. Píše o tom agentúra AP.

Protesty v Hospitalete de Llobregat v severovýchodnej časti Katalánska nadviazali na veľké stredajšie a štvrtkové demonštrácie stúpencov nezávislosti pred sídlom katalánskych justičných orgánov v regionálnej metropole Barcelona. Mnoho demonštrantov prenocovalo v noci nadnes pred budovou barcelonského súdu.

Katalánske národné zhromaždenie (ANC) vyzvalo vo štvrtok občanov, aby vyšli do ulíc a vyjadrili svoj nesúhlas s postupom španielskej vlády, ktorého súčasťou sú razie a zatýkanie organizátorov referenda o nezávislosti Katalánska, naplánovaného na 1. októbra. Vláda v Madride totiž pokladá toto referendum za protizákonné.

Stredajšie zatýkanie údajných organizátorov referenda o katalánskej nezávislosti vyvolalo v Barcelone a iných mestách Katalánska demonštrácie a menšie nepokoje.

Španielske ministerstvo vnútra v súvislosti s týmito už niekoľko dní trvajúcimi protestmi a potýčkami rozhodlo o nasadení dodatočných policajných zložiek do Katalánska.

Nasadení policajti majú za cieľ pomôcť regionálnej katalánskej polícii. Rezort vnútra presný počet nasadzovaných policajtov neuviedol.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.