< sekcia Zahraničie

Prvá prezidentka Taiwanu sa oficiálne ujala funkcie

Na archívnej snímke prezidentka Taiwanu Cchaj Jing-wen Foto: TASR/AP

Keďže Cchaj neuznáva politiku jednej Číny podľa kritikov sa jej víťazstvom zhoršia diplomatické vzťahy naprieč Taiwanským prielivom.

Tchaj-pej 20. mája (TASR) - Taiwanská politička Cchaj Jing-wen, ktorá zvíťazila v januárových prezidentských voľbách, zložila dnes slávnostnú prísahu a stala sa tak vôbec prvou ženou zastávajúcou najvyšší post v tejto krajine. Predsedníčka vládnucej Demokratickej pokrokovej strany (DPP) prevzala prezidentskú funkciu v období, keď vyvolávajú obavy zhoršujúce sa vzťahy Taiwanu s pevninskou Čínou, ako aj slabnutie ekonomiky ostrova, informuje agentúra AP.

Na slávnostnej inaugurácii v hlavnom meste Tchaj-pej nechýbal portrét revolucionára Sunjatsena, zakladateľa Čínskej republiky, ktorej vláda sa v roku 1949 presunula na Taiwan, zatiaľ čo v pevninskej Číne prevzali moc komunisti.

Liberálna DPP presadzujúca nezávislosť Taiwanu začala vládnuť vo februári, pričom ukončila osemročné obdobie, keď ostrov riadila nacionalistická strana Kuomintang, ktorá sledovala politiku zbližovania s Pekingom.

Keďže Cchaj neuznáva politiku "jednej Číny", podľa kritikov sa jej víťazstvom zhoršia diplomatické vzťahy naprieč Taiwanským prielivom. Pozíciu v rámci vlastnej krajiny však bude mať jednoduchšiu o to, že v parlamentných voľbách zvíťazila práve jej strana DPP.

Vedenie v Pekingu naďalej trvá na tom, že Taiwan je súčasťou čínskeho územia. Na januárové zvolenie Cchaj zareagovala Čína zvýšením nátlaku na Taiwan prostredníctvom vojenských cvičení, diplomatických opatrení a cezhraničných deportácií.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.