< sekcia Zahraničie

Prvé voľby po páde Mugabeho prebehnú v júli

Súčasný zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa. Foto: TASR/AP

Prezident opakovane sľubuje slobodné a spravodlivé voľby a chce, aby na ich priebeh dohliadali medzinárodní pozorovatelia.

Harare 18. marca (TASR) - Prvé prezidentské a parlamentné voľby v Zimbabwe od vlaňajšieho zosadenia prezidenta Roberta Mubageho sa uskutočnia v júli 2018. Oznámil to v nedeľu Mugabeho nástupca Emmerson Mnangagwa, ktorého citovala agentúra DPA.

"Tešíme sa na veľmi pokojné, transparentné a harmonické voľby v júli tohto roku," povedal prezident Mnangagwa pre miestny denník Sunday Mail.

Presný termín volieb zatiaľ nebol stanovený.

Prezident opakovane sľubuje slobodné a spravodlivé voľby a chce, aby na ich priebeh dohliadali medzinárodní pozorovatelia.

Zimbabwianska armáda v polovici novembra 2017 nenásilne prevzala moc v krajine po tom, čo Mugabe odvolal Mnangagwu z funkcie viceprezidenta. Armáda sa totiž obávala, že Mugabe by mohol moc odovzdať svojej neobľúbenej manželke Grace.

Autoritatívny Mugabe bol mnohými pokladaný za hlavnú príčinu hospodárskeho úpadku svojej krajiny. Vládol v nej takmer neobmedzene 37 rokov, teda odvtedy, čo Zimbabwe vyhlásilo nezávislosť od Británie.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.