< sekcia Zahraničie

Putin zagratuloval Nazarbajevovi k výročiu nezávislosti Kazachstanu

Na snímke kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Foto: TASR/AP

Nazarbajev stojí na čele Kazachstanu už od roku 1989, keď bol súčasťou ZSSR.

Moskva 16. decembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin zaslal svojmu kazašskému náprotivkovi Nursultanovi Nazarbajevovi blahoprajný telegram k dnešnému štátnemu sviatku Kazachstanu - 26. výročiu jeho nezávislosti od bývalého Sovietskeho zväzu. Informuje o tom agentúra TASS.

"Ruský prezident poukázal na úspechy Kazachstanu v ekonomickej, vedecko-technickej a spoločenskej oblasti. Vyzdvihol tiež významné postavenie krajiny na globálnej scéne a jej veľký vklad pri riešení medzinárodných problémov vrátane sýrskych mierových rozhovorov," uvádza tlačové oddelenie Kremľa.

Putin sa pozitívne vyjadril aj o úspešnom rozvíjaní bilaterálnych rusko-kazašských vzťahov založených na priateľskom susedskom spolunažívaní a vzájomnom rešpekte. Zdôraznil to aj v kontexte eurázijského integračného procesu. Ruský prezident zároveň vyjadril nádej v ďalšie posilňovanie strategického partnerstva medzi Moskvou a Astanou v mene obojstranných výhod, ako aj v záujme medzinárodnej bezpečnosti a stability.

V prvých dňoch po zvolení za prezidenta Nazarbajev podpísal zákon o premenovaní Kazašskej SSR na Kazašskú republiku. O dva týždne neskôr, 16. decembra 1991, Najvyšší soviet republiky vyhlásil štátnu nezávislosť Kazachstanu, čo znamenalo, že Kazachstan sa stal suverénnym nezávislým štátom.

Nazarbajev stojí na čele Kazachstanu už od roku 1989, keď bol súčasťou ZSSR. Posledné prezidentské voľby v tejto na ropu bohatej stredoázijskej krajine s 18 miliónmi obyvateľov sa konali v apríli 2015; 77-ročný Nazarbajev si v nich so ziskom 97,7 percenta odovzdaných hlasov zabezpečil svoj piaty mandát.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.