< sekcia Zahraničie

Putin osobne nariadil anexiu Krymu, tvrdí bývalý ruský zákonodarca

Na snímke aktivisti počas zrážok s políciou a hasiči hasia dym z horiacich pneumatík na Námestí nezávislosti (Majdan) v Kyjeve vo štvrtok 7. augusta 2014. V Kyjeve vo štvrtok opäť vypukli nepokoje vyvolané snahou radnice rozobrat barikády na centrálnom Námestí nezávislosti. Centrum metropoly zahalil hustý dym z horiacich pneumatík. Foto: TASR/AP

Podľa Ponomariova bolo proti anexii Krymu z marca 2014 mnoho ruských činiteľov, avšak Putin na nich vyvíjal tlak, aby túto myšlienku podporili.

Kyjev 14. februára (TASR) - Anexiu ukrajinského Krymu v roku 2014 osobne nariadil ruský prezident Vladimir Putin, vyhlásil v stredu na kyjevskom súde bývalý ruský zákonodarca Iľja Ponomariov, ktorý svedčil na procese s ukrajinským exprezidentom Viktorom Janukovyčom.

Ponomariov uviedol, že "s istotou vie", že anexiu tohto polostrova Putin presadzoval 22. februára na mimoriadnej nočnej schôdzi so šéfmi bezpečnostných služieb. V ten istý deň proruský Janukovyč utiekol z Ukrajiny do Ruska na pozadí masívnych proeurópskych demonštrácií, známych ako Euromajdan.

Podľa Ponomariova bolo proti anexii Krymu z marca 2014 mnoho ruských činiteľov, avšak Putin na nich vyvíjal tlak, aby túto myšlienku podporili, informuje rozhlasová stanica Slobodná Európa.

"Putin sledoval udalosti na Majdane a uvedomil si, že človeka, ktorého podporoval, stráca. Preto musel osobne dohliadnuť na jeho evakuáciu a zachrániť jeho život. Putin to všetko vnímal ako zradu zo strany medzinárodného spoločenstva, ako zásah do svojich osobných záujmov," tvrdí Ponomariov, jediný predstaviteľ Štátnej dumy, ktorý hlasoval proti anexii. Od roku 2015 žije v Kyjeve.

Ukrajinská prokuratúra požaduje doživotný trest pre Janukovyča, ktorý je obvinený z velezrady, porušenia suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny, ako aj napomáhania ruskej agresie.

Po tom, ako Janukovyč utiekol, Rusko prevzalo kontrolu nad Krymom a podnietilo na východe Ukrajiny odpor voči ústrednej vláde. Danú oblasť odvtedy sužuje konflikt medzi vládnymi silami a Moskvou podporovanými proruskými separatistami. Boje si od apríla 2014 vyžiadali už vyše 10.000 mŕtvych.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.