< sekcia Zahraničie

Putin nariadil vyhostenie 755 amerických diplomatov

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Ide o reakciu Kremľa na nové sankcie voči Moskve, ktoré schválil Kongres.

Moskva 30. júla (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že krajinu musí opustiť 755 amerických diplomatov. Oznámila to dnes agentúra DPA s tým, že ide o reakciu Kremľa na nové sankcie voči Moskve, ktoré schválil Kongres.

"Čakali sme dosť dlho na pozitívne zmeny (v postoji Washingtonu voči Moskve) a dúfali sme, že situácia sa zmení. Podľa mňa musíme dať najavo, že veci nenecháme len tak," uviedol Putin, ktorého cituje agentúra TASS. Putin dodal, že Rusko by mohlo uvaliť na USA i ďalšie opatrenia, momentálne je však proti tomu.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí pohrozilo vyhostením amerických diplomatov už v piatok a zároveň vyhlásilo, že skonfiškuje dve americké diplomatické nehnuteľnosti na svojom území.

Moskva niekoľko týždňov upozorňovala, že ak Washington ruským činiteľom neobnoví prístup do dvoch diplomatických objektov v USA, uzatvoreným minulý rok, pristúpi k recipročný krokom.

Ruský rezort diplomacie uviedol, že požaduje, aby sa počet personálu na amerických diplomatických misiách v Rusku do 1. septembra znížil na 455 osôb. Rovnaký počet ruských diplomatov totiž zostal v Spojených štátoch po tom, ako Washington vlani v decembri vyhostil z krajiny 35 Rusov, všíma si agentúra Reuters.

Nemenovaný predstaviteľ americkej ambasády v Rusku v piatok uviedol, že USA tu zamestnáva približne 1100 členov diplomatického a podporného personálu.

Americký návrh zákona o uvalení nových sankčných opatrení voči Rusku, Iránu a Severnej Kórei bol v Kongrese prijatý drvivou väčšinou a teraz čaká na svojej konečné odobrenie prezidentom USA Donaldom Trumpom. Biely dom v piatok ohlásil, že Trump danú legislatívu hodlá podpísať, hoci jeho pobočníci predtým naznačili, že by ju mohol vetovať.

Sankcie boli navrhnuté ako trest za údajné kybernetické útoky, ktorými malo Rusko ovplyvniť vlaňajšie prezidentské voľby v USA v prospech Trumpa. Ten počas svojej predvolebnej kampane, v ktorej bol konkurentom demokratky Hillary Clintonovej, viackrát vyjadril zámer zlepšiť bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami.

Ďalšie rozšírené sankcie majú potrestať Rusko za jeho anexiu ukrajinského polostrova Krym v marci 2014.

Predmetná legislatíva obsahuje i špeciálne podmienky, ktoré stanovujú, že prezident nebude môcť ani v budúcnosti jednostranne zmierniť alebo zrušiť dané opatrenia. Vzťahy medzi Ruskom a USA sú aktuálne na najhoršej úrovni od skončenia studenej vojny po rozpade bývalého Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Napriek nepriaznivému vývoju v bilaterálnych vzťahoch vidí Vladimir Putin i pozitívne výsledky spolupráce Moskvy s Washingtonom, a to konkrétne vo vytvorení južnej deeskalačnej zóny v Sýrii.

Pence v Estónsku: Spojené štáty by chceli mať lepšie vzťahy s RuskomNapriek najnovším sankciám voči Moskve a odvete v podobe vyhostenia stoviek amerických diplomatov by Spojené štáty chceli zlepšiť svoje vzťahy s Ruskom. Americký viceprezident Mike Pence to vyhlásil dnes na tlačovej konferencii počas návštevy Estónska, kde rokoval s prezidentmi troch pobaltských štátov susediacich s Ruskom.

Američania podľa slov Pencea "dúfajú v lepšie dni a lepšie vzťahy s Ruskom", na druhej strane však upozornil, že "najnovší diplomatický krok Moskvy neodradí Spojené štáty od záväzku voči ich bezpečnosti, bezpečnosti ich spojencov a bezpečnosti slobodu milujúcich národov na celom svete".

Cieľom štvordňovej cesty amerického viceprezidenta po Európe je uistiť spojencov Washingtonu o záväzku administratívy šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa voči ich bezpečnosti.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes vyhlásil, že na zlepšenie rusko-amerických vzťahov bude musieť Washington preukázať "politickú vôľu". Spojené štáty podľa neho potrebujú čas na to, aby sa zbavili "politickej schizofrénie", zatiaľ čo Rusko má stále záujem na konštruktívnej spolupráci.

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu oznámil, že z Ruska musí odísť 755 amerických diplomatov. Agentúra TASS uviedla, že ide o odvetu za nové sankcie schválené Kongresom USA. Americké ministerstvo zahraničných vecí ohlásené vyhostenie diplomatov označilo za "poľutovaniahodné a nemiestne".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.