Zahraničie

Rada EÚ odsúhlasila dočasné obchodné opatrenia v prospech Ukrajiny

TASR, 17. júla 2017 12:56

Podľa dokumentu prijatého Radou ministrov by tieto opatrenia mali nadobudnúť účinnosť do konca septembra a budú sa uplatňovať po dobu troch rokov.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 17. júla (TASR) - Členské krajiny Európskej únie sa dnes v Bruseli dohodli na prijatí súboru dočasných autonómnych obchodných opatrení v prospech Ukrajiny. Dohodu schválili európski šéfovia diplomacií na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti.

Podľa dokumentu prijatého Radou ministrov by tieto opatrenia mali nadobudnúť účinnosť do konca septembra a budú sa uplatňovať po dobu troch rokov.

"Dnešným rozhodnutím povolíme, aby sa do EÚ vyvážalo viac ukrajinských výrobkov. Našou povinnosťou je podporovať Ukrajinu a posilňovať naše vzájomné hospodárske a politické väzby, aj vzhľadom na pretrvávajúci konflikt na ukrajinskom území," uviedol minister zahraničných vecí Estónska Sven Mikser v mene Rady EÚ. Estónsko v súčasnosti predsedá Rade EÚ.

Návrh EÚ má za cieľ zlepšiť prístup ukrajinských vývozcov na trh Únie vzhľadom na zložitú hospodársku situáciu tejto krajiny a na snahy Kyjeva realizovať hospodárske reformy.

Dnes odsúhlasená dohoda dopĺňa ustanovenia o obchode, ktoré platia v rámci asociačnej dohody EÚ - Ukrajina. Tie sa dočasne uplatňujú od 1. januára 2016 a oficiálne vstúpia do platnosti 1. septembra 2017.

Text dnešnej dohody o dočasných autonómnych obchodných opatreniach vstúpi do platnosti po jeho podpísaní predstaviteľmi Európskeho parlamentu v septembri a po zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 9:32

Austrália bude mať svoju vlastnú vesmírnu agentúru
Austrálsky vesmírny sektor sa v súčasnosti zameriava na výrobu družíc, podporu pozemského vybavenia a odpaľovacích zariadení.

sk
dnes 9:25

V kurdských oblastiach sa začalo sporné referendum o nezávislosti
Výsledok referenda, proti ktorému sa zdvihla vlna odporu tak v Iraku, ako aj v zahraničí, nebude právne záväzný.

sk
dnes 7:18

Víťazka volieb A. Merkelová si verí: Koaličné rokovania zvládneme
Merkelovej CDU/CSU získala 33,5 percenta hlasov, do Spolkového snemu sa po prvý raz dostala aj pravicovopopulistická Alternatíva pre Nemecko ako tretia najsilnejšia strana so ziskom 12,7 percenta.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac