Zahraničie

Rada EÚ odsúhlasila dočasné obchodné opatrenia v prospech Ukrajiny

TASR, 17. júla 2017 12:56

Podľa dokumentu prijatého Radou ministrov by tieto opatrenia mali nadobudnúť účinnosť do konca septembra a budú sa uplatňovať po dobu troch rokov.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 17. júla (TASR) - Členské krajiny Európskej únie sa dnes v Bruseli dohodli na prijatí súboru dočasných autonómnych obchodných opatrení v prospech Ukrajiny. Dohodu schválili európski šéfovia diplomacií na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti.

Podľa dokumentu prijatého Radou ministrov by tieto opatrenia mali nadobudnúť účinnosť do konca septembra a budú sa uplatňovať po dobu troch rokov.

"Dnešným rozhodnutím povolíme, aby sa do EÚ vyvážalo viac ukrajinských výrobkov. Našou povinnosťou je podporovať Ukrajinu a posilňovať naše vzájomné hospodárske a politické väzby, aj vzhľadom na pretrvávajúci konflikt na ukrajinskom území," uviedol minister zahraničných vecí Estónska Sven Mikser v mene Rady EÚ. Estónsko v súčasnosti predsedá Rade EÚ.

Návrh EÚ má za cieľ zlepšiť prístup ukrajinských vývozcov na trh Únie vzhľadom na zložitú hospodársku situáciu tejto krajiny a na snahy Kyjeva realizovať hospodárske reformy.

Dnes odsúhlasená dohoda dopĺňa ustanovenia o obchode, ktoré platia v rámci asociačnej dohody EÚ - Ukrajina. Tie sa dočasne uplatňujú od 1. januára 2016 a oficiálne vstúpia do platnosti 1. septembra 2017.

Text dnešnej dohody o dočasných autonómnych obchodných opatreniach vstúpi do platnosti po jeho podpísaní predstaviteľmi Európskeho parlamentu v septembri a po zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 8:29

Rozsiahle požiare vo Francúzsku: Evakuovať museli 10.000 ľudí
Pozdĺž francúzskeho pobrežia Stredozemného mora sa požiare rozšírili na územie s rozlohou približne 3000 hektárov a lesné požiare zachvátili aj vnútrozemie ostrova Korzika.

sk
dnes 6:41

Arabské krajiny rozšírili zoznam teroristov napojených na Katar
Sú medzi nimi ľudia, ktorí získavali prostriedky pre sýrsku teroristickú organizáciu Džabhat an-Nusra, medzičasom premenovanú na Fatáh aš-Šám, alebo podporovali al-Káidu v Jemene.

sk
dnes 6:40

Senát schválil začatie debaty o zrušení Obamacare. Trump pocítil úľavu
Senát sa dnes najprv nachádzal v patovej situácii, pretože zástancov a odporcov bolo 50 k 50 - slepú uličku pomohol prekonať viceprezident Mike Pence, keď dodal rozhodujúci 51. hlas.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac