< sekcia Zahraničie

Rada Európy: V Maďarsku držia v tranzitnej zóne pre migrantov aj deti

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Viaceré opatrenia maďarských orgánov vyvolávajú vážne obavy z hľadiska ochrany slobôd a ľudských práv migrantov, uviedla Rada Európy.

Budapešť 19. októbra (TASR) - Masa prisťahovalcov v rokoch 2015-2016 postavila Maďarsko pred obrovskú výzvu. Viaceré opatrenia maďarských orgánov však vyvolávajú vážne obavy z hľadiska ochrany slobôd a ľudských práv migrantov, uviedla dnes Rada Európy v správe svojho osobitného splnomocnenca pre migráciu a utečencov Tomáša Bočka.

Podľa agentúry MTI Boček v 40-stranovom dokumente hodnotil situáciu žiadateľov o azyl v Srbsku a Maďarsku na základe návštevy týchto krajín v júni tohto roka. Splnomocnenec navštívil viaceré srbské migračné tábory; v Maďarsku si pozrel tranzitné zóny v Röszke a v Tompe, ale stretol sa aj s predstaviteľmi miestnych štátnych orgánov a so zástupcami civilnej sféry.

V správe Boček okrem iného vytkol, že automatické zadržiavanie žiadateľov o azyl v tranzitných zónach v Maďarsku vyvoláva obavy zo straty slobody týchto žiadateľov.

"Treba urýchlene nájsť riešenie problému, pretože v zmysle novej maďarskej regulácie zadržiavajú v tranzitných zónach počas prisťahovaleckého procesu aj deti bez sprievodu vo veku 14-18 rokov," uvádza splnomocnenec v rozsiahlej správe.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.