< sekcia Zahraničie

Rajoy: Právne rozhodnutia je potrebné rešpektovať a dodržiavať

Španielsky premiér Mariano Rajoy, archívna snímka Foto: TASR/AP

Podľa vlastných slov pred novinármi Rajoy o prípade lídra katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta ešte s Merkelovou nehovoril a nemá to ani v úmysle.

Sevilla 7. apríla (TASR) - Španielsky premiér Mariano Rajoy bude rešpektovať všetky právne rozhodnutia v prípade lídra katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta.

"Vždy som hovoril a zopakujem to teraz, že právne rozhodnutia je potrebné rešpektovať a dodržiavať," vyhlásil Rajoy v sobotu podľa tlačovej agentúry DPA na zjazde španielskych ľudovcov z PP v Seville.

Podľa vlastných slov pred novinármi Rajoy o tomto prípade ešte nehovoril s nemeckou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou a nemá to ani v úmysle. O kauze by mali, ako zdôraznil, rozhodnúť výlučne súdy v Španielsku a v Nemecku.

Ako je známe, Vrchný krajinský súd so sídlom v meste Schleswig vo štvrtok večer rozhodol, že Puigdemonta nemožno vydať do Španielska pre trestný čin vzbury, ktorému by v nemeckom právnom poriadku najskôr zodpovedala vlastizrada, pretože nie je naplnená jeho skutková podstata. Vyhovel žiadosti prokuratúry o vydanie vydávacieho zatykača na vtedy ešte uväzneného politika v súvislosti s údajnou spreneverou, avšak jeho platnosť predbežne pozastavil s tým, že si i toto podozrenie vyžaduje objasnenie a ďalšie informácie.

Zároveň stanovil sumu 75.000 eur, po ktorej zložení Puigdemont mohol v piatok opustiť väzenskú celu, avšak za konkrétnych podmienok. Nesmie opustiť územie Nemecka, každú zmenu prechodného bydliska musí oznámiť a raz týždenne sa má hlásiť na polícii.

Súd súčasne konštatoval, že neeviduje indície, ktoré by naznačovali, že Puigdemontovi by v Španielsku mohlo hroziť politicky motivované prenasledovanie.

Aj keď sa súd podobne ako generálna prokuratúra domnieva, že jestvuje nebezpečenstvo úteku podozrivého, vzhľadom na neprípustnosť jeho vydania pre trestný čin vzbury zastáva názor, že proces Puigdemontovho prípadného vydania do Španielska možno garantovať aj menej závažnými opatreniami ako väzba.

Puigdemontovi právni zástupcovia popri radosti z rozhodnutia súdu umožňujúceho prepustenie na kauciu netajili nadšenie zo skutočnosti, že "neslýchané obvinenie zo vzbury" je definitívne mimo hru. Na margo obvinení zo sprenevery poznamenali, že rešpektujú úsilie nemeckej justície poskytnúť španielskej strane ešte jednu príležitosť preukázať toto podozrenie.

Puigdemonta (55) zadržali v nedeľu 25. marca v Šlezvicku-Holštajnsku, keď sa vracal autom zo Škandinávie do Belgicka, kam sa uchýlil po zosadení svojej vlády v Barcelone. Stalo sa tak na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, ktorý španielsky najvyšší súd opätovne vydal na politika a jeho šiestich katalánskych kolegov zdržiavajúcich sa v zahraničí.

Katalánec sa, ako vysvitlo z informácií zverejnených už skôr v španielskych médiách, odvolal na španielskom najvyššom súde proti obvineniu zo vzbury a požiadal i o odmietnutie obvinení zo sprenevery verejných prostriedkov.

Španielska justícia sa s verdiktom nemeckých kolegov však podľa informácií internetového vydanie denníka Bild nemeni zmieriť. Španielsky najvyšší súd dokonca zvažuje podnet na Súdny dvor Európskej únie so sídlom v Luxemburgu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.