< sekcia Zahraničie

Rakúska justícia oslobodila člena Talibanu spod obvinení

Ilustračné foto Foto: TASR

Obžalovaný sa v úvode procesu priznal k členstvu v hnutí Taliban a pripustil, že skutočne sa zaplietol do bojovej operácie a realizoval prepravu.

Feldkirch 13. marca (TASR) - Rakúska justícia v utorok neprávoplatne zbavila 39-ročného občana Afganistanu obvinení, že v období rokov 2003-2011 prepravoval zbrane pre teroristov z Talibanu a podieľal sa aj na jednej prestrelke. Stalo sa tak v procese na Krajinskom súde vo Feldkirchu v spolkovej krajine Vorarlbersko, ktorý sprevádzali zvýšené bezpečnostné opatrenia.

Obžalovaný sa v úvode procesu priznal k členstvu v hnutí Taliban a pripustil, že skutočne sa zaplietol do bojovej operácie a realizoval prepravu. Podľa vlastných slov však nemal na výber, pretože v prípade odporu by ho boli zastrelili. Na ilustráciu uviedol podobné príklady z rodnej obce.

Sudkyňa dospela k záveru, že skutková podstata príslušnosti k predmetnému zoskupeniu sa preukázala, avšak zohľadnila pri vynesení oslobodzujúceho rozsudku núdzovú situáciu obžalovaného konštatujúc, že tlak a zastrašovanie mohli byť tak značné, že neumožnili mužovi odmietnuť spoluprácu s Talibanom.

Informácie priniesla tlačová agentúra APA.

Aj prokurátor priznal, že je náročné preukázať, či a v akej podobe ktosi podporil teroristickú organizáciu. Navyše jestvuje na Blízkom východe i v Strednej Ázii mnoho subjektov, o ktorých ani nie je jasné, či sú alebo nie sú teroristické.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.