< sekcia Zahraničie

Rakúsky prezident poveril Sebastiana Kurza zostavením vlády

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker víta ministra zahraničných vecí a víťaza predčasných parlamentných volieb v Rakúsku Sebastiana Kurza pred dvojdňovým summitom hláv štátov a vlád členských krajín Európskej únie v Bruseli 19. októbra 2017. Foto: TASR/AP

Šéf ľudovcov, ktorí v nedeľňajších predčasných voľbách získali 31,5 percenta hlasov, sa chce najskôr stretnúť s predsedami všetkých strán, ktoré sa dostali do parlamentu.

Viedeň 20. októbra (TASR) - Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen poveril v piatok predsedu Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastiana Kurza zostavením novej vlády.

V asi päťminútovom vystúpení Van der Bellen podľa agentúry APA načrtol svoje predstavy o budúcom vývoji v Rakúsku. Za dôležité považuje proeurópsku politiku a politiku zameranú na integráciu, vedu a životné prostredie. Vyjadril tiež presvedčenie, že do politiky sa musí vrátiť "kultúra dialógu a dôvery". Prezidentovi tiež chýba kultúra vzájomného rešpektu, zahŕňajúca vecný dialóg s opozíciou.

Rakúsko musí podľa prezidenta zostať "silnou krajinou v srdci Európy a v centre Európskej únie". Od novej vlády v súvislosti predsedníctvom Rakúska v Rade EÚ v druhej polovici roku 2018 očakáva nielen jasný záväzok voči EÚ, ale aj aktívnu úlohu pri jej formovaní. Privítal preto skutočnosť, že Kurz jasne deklaroval, že proeurópska orientácia je preňho na prvom mieste.

Van der Bellen hovoril aj o ďalších témach, ako sú integrácia utečencov v Rakúsku, pravidlá pre spolužitie, rešpektovanie ľudských práv alebo riešenie dopadov digitalizácie. Zaoberať sa treba aj otázkou, akým spôsobom môže Rakúsko prispieť k boju proti klimatickej zmene.

Rakúsky prezident na záver konštatoval, že v nasledujúcich dňoch a týždňoch bude intenzívne komunikovať s dezignovaným kancelárom a "veľmi pozorne preskúma" jeho personálne a obsahové návrhy.

Šéf ľudovcov sa poďakoval za poverenie zostaviť vládu a zopakoval, že okamžite - pravdepodobne už dnes - odštartuje stretnutia s predsedami všetkých strán, ktoré sa dostali do parlamentu. Až následne mieni začať samotné koaličné rokovania.

Spolupracovať mieni i s menšími frakciami - napríklad so stranou Nové Rakúsko a liberálne fórum (NEOS) chce dosiahnuť potrebnú dvojtretinovú väčšinu v ústavných otázkach. O tom, či je možná spolupráca vo vláde, mieni rokovať so sociálnymi demokratmi a slobodnými.

"Chcem zostaviť vládu, ktorá má odvahu a odhodlanie priniesť do Rakúska skutočnú zmenu," vyhlásil Kurz.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.