< sekcia Zahraničie

RÚHANÍ: Irán by mohol mať so Saudskou Arábiou dobré vzťahy

Na archívnej snímke Hasan Rúhaní. Foto: TASR/AP

Saudská Arábia prerušila diplomatické vzťahy s Iránom v januári 2016, keď v reakcii na popravu šiitského duchovného v Saudskej Arábii napadli demonštranti v Iráne saudskoarabské diplomatické objekty.

Teherán 10. decembra (TASR) - Iránsky prezident Hasan Rúhání vyhlásil, že ak Saudská Arábia prestane bombardovať Jemen a preruší svoje údajné vzťahy s Izraelom, je ochotný s ňou obnoviť vzťahy. Píše o tom agentúra AP.

V rozhovore odvysielanom v nedeľu najvyšší predstaviteľ islamskej republiky ďalej uviedol, že obaja regionálni rivali - Irán a Saudská Arábia - by mohli mať "dobré vzťahy", keby Saudskoarabi ukončili "falošné priateľstvo" s Izraelom a zastavili "neľudské bombardovanie" Jemenu.

V Jemene už dlhší čas bojuje Saudskou Arábiou vedená vojenská koalícia proti šiitským vzbúrencom nazývaným húsíovia, ktorí sú spojencami Iránu.

Saudská Arábia prerušila diplomatické vzťahy s Iránom v januári 2016 po tom, čo v reakcii na popravu šiitského disidentského duchovného v Saudskej Arábii napadli demonštranti v Iráne saudskoarabské diplomatické objekty.

Napätie sa opäť vyhrotilo minulý mesiac, keď bola pri saudskoarabskom hlavnom meste zostrelená balistická strela, ktorú vypálili húsíovia.

Saudská Arábia diplomaticky neuznáva Izrael, oba štáty však spája to, že ani jeden z nich nemá dobré vzťahy s Iránom.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.