< sekcia Zahraničie

Iohannis odvolal z funkcie hlavnú protikorupčnú prokurátorku

Šéfka rumunskej protikorupčnej prokuratúry (DNA) Laura Codrutová Kövesiová . Foto: TASR/AP

Prezident pôvodne odmietol žiadosť o Kövesiovej odvolanie ako neopodstatnenú. Vláda sa však následne obrátila na ústavný súd, ktorý koncom mája rozhodol, že prezident prokurátorku odvolať musí.

Bukurešť 9. júla (TASR) - Rumunský prezident Klaus Iohannis podpísal v pondelok dekrét o odvolaní hlavnej protikorupčnej prokurátorky Laury Kövesiovej. Urobil tak na základe májového verdiktu rumunského ústavného súdu, informovala agentúra Reuters.

"Rozhodnutia ústavného súdu sa v krajine, ktorá rešpektuje princípy právneho štátu, musia rešpektovať. Prezident vydal dekrét o odvolaní hlavnej prokurátorky," uviedla Iohannisova hovorkyňa Madalina Dobrovolschi.

Rumunská vláda, na ktorej čele stojí Viorica Dancilaová, sa v súčasnosti pokúša obmedziť prácu protikorupčnej prokuratúry (DNA), ktorú však oceňuje Európska únia.

Návrh na odvolanie hlavnej prokurátorky DNA podal vo februári minister spravodlivosti Tudorel Toader, ktorý Kövesiovú obvinil z prekročenia právomocí a poškodenia obrazu krajiny v zahraničí. Jeho krok vyvolal rozsiahle protesty, ktorých účastníci sa obávajú, že odvolanie prokurátorky a ďalšie vládne opatrenia oslabia boj proti rozšírenej korupcii.

Prezident pôvodne odmietol žiadosť o Kövesiovej odvolanie ako neopodstatnenú. Vláda sa však následne obrátila na ústavný súd, ktorý koncom mája rozhodol, že prezident prokurátorku odvolať musí. Prezidentovo odmietnutie totiž podľa ústavných sudcov vyvolalo inštitucionálny konflikt s vládou.

Protikorupčná prokuratúra sa pod Kövesiovej vedením často zameriavala práve na vysokopostavených členov vládnej Sociálnodemokratickej strany (PSD).

Rumunsko vstúpilo do EÚ v roku 2007, ale Brusel voči nemu stále uplatňuje špeciálny monitorovací mechanizmus s ohľadom na nedostatky vo fungovaní justície a rozšírenej korupcii. Únia v tejto súvislosti oceňuje fungovanie DNA, ktorý už usvedčil z korupcie vyše 1000 rumunských predstaviteľov vrátane expremiéra Adriana Nastaseho a ďalších popredných politikov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.