< sekcia Zahraničie

Víťazom rumunských volieb je Sociálnodemokratická strana

Muž vychádza spoza plenty vo farbách rumunskej trikolóry vo volebnej miestnosti v rumunskej Bukurešti 11. decembra 2016. Foto: TASR/AP

Účasť vo voľbách je zatiaľ o čosi nižšia ako v roku 2012.

Bukurešť 11. decembra (TASR) - Víťazom dnešných parlamentných volieb v Rumunsku sa stala favorizovaná Sociálnodemokratická strana (PSD) Liviu Dragnea. Podľa odhadov výsledkov, zistených na základe dvoch prieskumov medzi voličmi po skončení volieb, získala 45,5-45,8 percenta hlasov. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Stredopravá Národná liberálna strana (PNL) za sociálnymi demokratmi zaostáva so ziskom 20,7-21,0 percent hlasov, ukázali prieskumy inštitútov CURS-Avantgarde a IRES.

Nová strana Zväz záchrany Rumunska (USR) podľa týchto odhadov výsledkov získala 8,0-9,2 percenta hlasov.

Najpálčivejšími témami predvolebnej kampane v Rumunsku boli korupcia, boj proti nej a jej prepojenie s politikou.

Oprávnení voliči rozhodovali o personálnom zložení viac ako 300-člennej Poslaneckej snemovne (pričom 18 mandátov je tu rezervovaných pre zástupcov etnických menšín a štyri pre Rumunov spoza hraníc), ako aj 136-členného Senátu, v ktorom budú mať Rumuni spoza hraníc dvojčlenné zastúpenie.

Pre politické strany je hranicou zvoliteľnosti päťpercentný zisk hlasov, pre koalície zisk vo výške 8-10 percent.

V Rumunsku platí pomerný volebný systém a voličom sa tentoraz vôbec po prvý raz naskytla možnosť hlasovať písomne poštovou cestou.

Volebné miestnosti, ktoré sa otvorili o 7.00 hod miestneho času (6.00 hod SEČ), boli otvorené až do 21.00 hod miestneho času (20.00 hod SEČ). Na rumunskom území je ich celkove 18.600, za hranicami krajiny ďalších 417.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.